A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM off-road enthusiasts – who don't like boundaries – the Grizzly 700 EPS is the partner to have on your side. With its powerful 686cc engine and rugged chassis, the class-leading Grizzly is one of the world's toughest compact off-roaders – giving you more freedom to explore.
A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM off-road enthusiasts – who don't like boundaries – the Grizzly 700 EPS is the partner to have on your side. With its powerful 686cc engine and rugged chassis, the class-leading Grizzly is one of the world's toughest compact off-roaders – giving you more freedom to explore.
Colour: Tactical Green / Acid Green
Total:
£13,560.00
Tactical Green / Acid Green
£13,560.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Features
Description
- Tactical Green / Acid Green AT A GLANCE
- MK II 686cc SOHC engine
- Ultramatic® transmission
- On-Command® drive system
- Independent suspension, disc brakes
- Electric Power Steering (EPS)
- Carrying capacity and winch
- Digital instrumentation, storage compartments
A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM off-road enthusiasts – who don't like boundaries – the Grizzly 700 EPS is the partner to have on your side. With its powerful 686cc engine and rugged chassis, the class-leading Grizzly is one of the world's toughest compact off-roaders – giving you more freedom to explore.
Yamaha's industry-leading Ultramatic® transmission automatically selects the optimum gearing for all types of terrain, while the natural all-wheel engine braking gives confident downhill descents – and the On-Command® drive system allows you to switch seamlessly between 2WD, 4WD and Diff Lock at the push of a button.
Electronic Power Steering gives a natural feedback for enhanced comfort and control – and with its four-wheel disc brake system and adjustable independent suspension, the Grizzly 700 EPS is ready to take on the most challenging terrain. It's a true force of nature.
COLOUR
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, Liquid-cooled, 4-stroke, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102mm x 84mm |
| Compression Ratio | 10.1 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD/4WD/diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 193mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 232mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Ventilated Disc, left hand/right foot operation |
| Front tyres | Maxxis MU19 AT26x8-12, E marked, aluminium wheels |
| Rear tyres | Maxxis MU19, AT26x10-12, E marked, aluminium wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,070mm |
|---|---|
| Overall width | 1,230mm |
| Overall height | 1,253mm |
| Seat height | 860mm |
| Wheelbase | 1,253mm |
| Minimum ground clearance | 288mm |
| Min. turning radius | 3,500mm |
| Fuel tank capacity | 18l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Front rack | 50kg |
|---|---|
| Rear rack | 90kg |