A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM enthusiasts who look for a machine with unique touches, the Grizzly 700 EPS XT-R is the Special Edition of our toughest, compact off roader. With its gutsy 686cc engine and rugged chassis, this Grizzly gives you more freedom to explore - on the trail, through the hills or deep in the woods.
A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM enthusiasts who look for a machine with unique touches, the Grizzly 700 EPS XT-R is the Special Edition of our toughest, compact off roader. With its gutsy 686cc engine and rugged chassis, this Grizzly gives you more freedom to explore - on the trail, through the hills or deep in the woods.
Colour: Moss Grey / Tactical Black
Total:
£13,800.00
Moss Grey / Tactical Black
Price includes VAT.
£13,800.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Features
Description
- Moss Grey / Tactical Black AT A GLANCE
- MK II 686cc SOHC engine
- Ultramatic® transmission
- On-Command® drive system
- Independent suspension, disc brakes
- Electric Power Steering (EPS)
- Carrying capacity and winch
- Digital instrumentation, storage compartments
- XT-R Edition
A force of nature.
For all you #DRIVENBYFREEDOM enthusiasts who look for a machine with unique touches, the Grizzly 700 EPS XT-R is the Special Edition of our toughest, compact off roader. With its gutsy 686cc engine and rugged chassis, this Grizzly gives you more freedom to explore - on the trail, through the hills or deep in the woods.
Yamaha's industry-leading Ultramatic® transmission automatically selects the optimum gearing for all types of terrain, while the natural all-wheel engine braking gives huge confidence in downhill descents – and the On-Command® drive system allows you to switch seamlessly between 2WD, 4WD and Diff-lock at the push of a button.
Electronic Power Steering gives a natural feedback for enhanced comfort and control – and with its four-wheel disc brake system and adjustable independent suspension, the super-tough Grizzly 700 EPS XT-R (Special Edition) is ready to take on the most challenging terrain. Discover this true force of nature.
COLOUR
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, liquid-cooled, 4-stroke, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102mm x 84mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD/4WD/diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 193mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 232mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Left hand/right foot operation, Ventilated hydraulic disc |
| Front tyres | Maxxis 27" Zilla tyres 27x 10-14, aluminium wheels |
| Rear tyres | Maxxis 27" Zilla tyres 27x 10-14, aluminium wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,070mm |
|---|---|
| Overall width | 1,230mm |
| Overall height | 1,253mm |
| Seat height | 930mm |
| Wheelbase | 1,253 mm |
| Minimum ground clearance | 300mm |
| Min. turning radius | 3,500mm |
| Fuel tank capacity | 18l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Front rack | 50kg |
|---|---|
| Rear rack | 90kg |