A force of nature.
Featuring Ultramatic® automatic transmission, On-Command® 2WD/4WD and fuel injection, the nimble yet mighty Kodiak 450 packs a host of features you probably wouldn't expect from an entry-level machine. The Kodiak 450 is truly built for those who are #DRIVENBYRESULTS.
A force of nature.
Featuring Ultramatic® automatic transmission, On-Command® 2WD/4WD and fuel injection, the nimble yet mighty Kodiak 450 packs a host of features you probably wouldn't expect from an entry-level machine. The Kodiak 450 is truly built for those who are #DRIVENBYRESULTS.
Colour: Olive Green
Total:
£8,760.00
Olive Green
Price includes VAT.
£8,760.00
Yamaha Blue
Price includes VAT.
£8,760.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Features
Description
- Olive Green
- Yamaha Blue AT A GLANCE
- Yamaha 421 cc EFI engine
- Ultramatic® CVT transmission
- On-Command® 2WD/4WD system
- Long-stroke KYB gas charged front and rear shocks
- 25-inch tyres with wide tread width
- Compact body size with full size ergonomics
- Precise and nimble handling
- Handlebar mounted LCD dashboard
- WARN VRX 25 winch
- Taking mid-sized utility ATV design to the next level
A force of nature
Featuring Ultramatic® automatic transmission, On-Command® 2WD/4WD and fuel injection, the nimble yet mighty Kodiak 450 packs a host of features you probably wouldn't expect from an entry-level machine. The Kodiak 450 is truly built for those who are #DRIVENBYRESULTS.
Its easy to use technology, outstanding durability and Yamaha reliability enable the Kodiak 450 to take on the toughest jobs in extreme terrain. The industry-leading On Command drive system allows you to switch seamlessly between 2WD and 4WD at the push of a button - and the Ultramatic automatic transmission makes every task more relaxing and enjoyable.
In terms of comfort and convenience, nothing comes close! The gutsy Kodiak 450 is the perfect companion for hard work in any utility setting.
COLOURS
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, liquid-cooled, 4-stroke, SOHC |
|---|---|
| Fuel System | EFI - 34mm Mikuni |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 421cc |
| Bore x stroke | 84.5mm x 75mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet Sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD/4WD |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 171mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 189mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual hydraulic disc |
| Rear brake | Sealed oil-bathed multi-disc |
| Front tyres | AT25x8-12 6ply, E marked / steel wheels |
| Rear tyres | AT25x10-12 6ply, E marked / steel wheels |
| Steering system | Ackermann-type |
| Overall length | 2,035mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180mm |
| Overall height | 1,160mm |
| Seat height | 855mm |
| Wheelbase | 1,240mm |
| Minimum ground clearance | 245mm |
| Min. turning radius | 3,200mm |
| Fuel tank capacity | 14l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Front rack | 40kg |
|---|---|
| Rear rack | 80kg |