A force of nature.
Kodiak is already the leading name in the large capacity utility ATV world. And now we're taking the mid-sized utility class to the next level with the rugged Kodiak 450 EPS DL.
Olive Green
Price includes VAT.
£9,960.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Features
Description
- Olive Green AT A GLANCE
- Yamaha 421 cc EFI engine
- Ultramatic® CVT transmission
- On-Command® 2WD/4WD/Diff-lock
- Long-stroke KYB gas charged front and rear shocks
- 25-inch tyres with wide tread width
- Compact body size with full size ergonomics
- Precise and nimble handling
- Electric Power Steering (EPS)
- Handlebar mounted LCD dashboard
- WARN VRX 25 winch
- Taking mid-sized utility ATV design to the next level
A force of nature
The versatile, mid-sized ATV featuring added comfort and full control with Electric Power Steering and Yamaha's On-Command® system with 2WD/4WD. The Kodiak 450 EPS is the comfortable utility companion who is always ready to help. #DRIVENBYRESULTS.
Its easy-to use-technology, outstanding durability and Yamaha reliability enable the Kodiak 450 EPS DL to take on the toughest jobs in extreme terrain. The industry-leading On Command drive system allows you to switch seamlessly between 2WD and 4WD at the push of a button - and the Ultramatic automatic transmission makes every task more relaxing and enjoyable.
In terms of comfort and convenience, nothing comes close! The gutsy Kodiak 450 EPS Diff-lock is the perfect companion for hard work in any utility setting.
COLOURS
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, 4-stroke, liquid-cooled, SOHC |
|---|---|
| Fuel System | EFI - 34mm Mikuni |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 421cc |
| Bore x stroke | 84.5mm x 75mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 171mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 189mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual hydraulic disc |
| Rear brake | Sealed oil-bathed multi-disc |
| Front tyres | AT25x8-12 6ply, E marked / steel wheels |
| Rear tyres | AT25x10-12 6ply, E marked / steel wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,035mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180mm |
| Overall height | 1,160mm |
| Seat height | 855mm |
| Wheelbase | 1,240mm |
| Minimum ground clearance | 245mm |
| Min. turning radius | 3,200mm |
| Fuel tank capacity | 14l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Front rack | 40kg |
|---|---|
| Rear rack | 80kg |