The extraordinary ordinary work.
2026 Kodiak 700 EPS
From
£11,700.00
The extraordinary ordinary work.
Designed for farmers, foresters and industrial users who need a tough utility vehicle for hard work in extreme conditions, the user-friendly Kodiak 700 delivers superior performance with outstanding value.
Olive Green
Price includes VAT.
£11,700.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Features
Description
- Olive Green AT A GLANCE
- MK II 686cc SOHC engine
- Ultramatic® CVT transmission
- On-Command® 2WD/4WD/Diff-lock
- Independent suspension, front disc brakes
- Electric Power Steering (EPS)
- Comprehensive instrumentation
- Carrying capacity and winch
The extraordinary ordinary work
Designed for farmers, foresters and industrial users who need a tough utility vehicle for hard work in extreme conditions, featuring Electric Power Steering, the user-friendly Kodiak 700 EPS is the full spec professional utility ATV with the comfort to work all day. #DRIVENBYRESULTS
Powered by the new high torque MK II 686cc engine - and featuring a compact chassis with a plush seat for day-long riding comfort - this extraordinary worker can carry a 140kg payload plus rider, and tow up to 600kg.
The smooth-running Ultramatic® CVT transmission and 2WD/4WD mechanical system make this ATV ideal for towing and all day work.
COLOUR
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, Liquid-cooled, 4-stroke, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102mm x 84mm |
| Compression Ratio | 10.1 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 180mm stroke, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 230mm stroke, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Multi-disc wet rear brake in rear gearcase |
| Front tyres | Maxxis MU19 AT25x8-12, E marked / steel wheels |
| Rear tyres | Maxxis MU19, AT25x10-12, E Marked / steel wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,070mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180mm |
| Overall height | 1,240mm |
| Seat height | 860mm |
| Wheelbase | 1,250mm |
| Minimum ground clearance | 275mm |
| Min. turning radius | 3,200mm |
| Fuel tank capacity | 18l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Front rack | 50kg |
|---|---|
| Rear rack | 90kg |