The extraordinary ordinary work.
2026 Kodiak 700 Kiwami
From
£12,960.00
The extraordinary ordinary work.
Designed for farmers, foresters and industrial users who need a tough utility vehicle for hard work in extreme conditions, the user-friendly Kodiak 700 delivers superior performance with outstanding value.
Desert Tan/Midnight Blue
£12,960.00
Olive Green
£12,960.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Features
Description
- Desert Tan/Midnight Blue
- Olive Green AT A GLANCE
- Kiwami Edition: Ultimate Utility
- MK II 686cc SOHC engine
- Ultramatic® CVT transmission
- On-Command 2WD/4WD/Diff-lock
- Independent suspension, front disc brakes
- Electric Power Steering (EPS)
- Comprehensive instrumentation
- Carrying capacity and winch
The extraordinary ordinary work
The Kodiak 700 Kiwami is the pinnacle of Yamaha's Utility line, refined for those who see work as art. Combining comfort, precision, and endurance, it delivers the ultimate expression of craftsmanship and capability. #DRIVENBYRESULTS
Exclusive to the Kiwami edition, premium touches elevate every ride — heated grips and thumb warmer, hand guards, front and rear baskets, and a rugged seat cover combine comfort, protection and practicality in Yamaha's most refined Kodiak yet.
Powered by Yamaha's 686cc MK II engine and equipped with Electric Power Steering, Ultramatic® transmission and On-Command® 4WD, the Kodiak 700 Kiwami delivers incredible performance, seamless control and unstoppable strength across every landscape.
COLOUR
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, Liquid-cooled, 4-stroke, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102mm x 84mm |
| Compression Ratio | 10.1 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 180mm stroke, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 230mm stroke, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Multi-disc wet rear brake in rear gearcase |
| Front tyres | Maxxis MU19 AT25x8-12, E marked, aluminium wheels |
| Rear tyres | Maxxis MU19, AT25x10-12, E Marked, aluminium wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,070mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180mm |
| Overall height | 1,240mm |
| Seat height | 860mm |
| Wheelbase | 1,250mm |
| Minimum ground clearance | 275mm |
| Min. turning radius | 3,200mm |
| Fuel tank capacity | 18l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Front rack | 50kg |
|---|---|
| Rear rack | 90kg |