Rule the Trails
Wherever you ride, the WR125R's thrilling performance, agile handling and low running costs crank up the fun factor, open new opportunities and make every ride a journey to remember. From carving through the city to disappearing into the wild on a weekend escape, the WR125R's got you covered.
Rule the Trails
Wherever you ride, the WR125R's thrilling performance, agile handling and low running costs crank up the fun factor, open new opportunities and make every ride a journey to remember. From carving through the city to disappearing into the wild on a weekend escape, the WR125R's got you covered.
Colour: Icon Blue
Total:
£4,501.00
Icon Blue
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£4,501.00
Yamaha Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£4,501.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Icon Blue
- Yamaha Black AT A GLANCE
- Genuine dual-sport ability
- Torque-rich 125cc engine with VVA
- Multi-function LCD instrumentation
- Disc brakes with front ABS
- Excellent fuel efficiency
- Highly flexible riding position
- Go-anywhere tyres
- Low maintenance even off-road
- Chassis for adventure
- Modern design meets tradition
Rule the Trails
Wherever you ride, the WR125R's thrilling performance, agile handling and low running costs crank up the fun factor, open new opportunities and make every ride a journey to remember. From carving through the city to disappearing into the wild on a weekend escape, the WR125R's got you covered.
Power is freedom, and thanks to Variable Valve Actuation (VVA) the 125cc engine punches well above its weight. The WR125R offers ample torque at low- to mid-range rpm and maximises power at high revs. Its excellent ride character and VVA-assisted power delivery make every ride thrilling yet easy-to-manage, so you can enjoy the environment and the people you are with.
You can have a great time on the WR125R in the city, but if you want to explore the unknown, the supple suspension and agile chassis combined with the 21-inch front and 18-inch rear wheel enable you to hit more challenging terrain beyond the city limits with control and confidence. And if you want to make your adventure longer, the high fuel efficiency ensures you can enjoy the ride with no interruptions.
COLOUR
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Bore x Stroke | 52mm x 58.7mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Maximum Power | 10.7kW @ 10,000rpm |
| Maximum Torque | 11.3Nm @ 6,500rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Fuel Consumption | 2.3l / 100km |
| Final Transmission | Chain |
| CO2 Emissions | 55g/km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 8.1l |
|---|---|
| Length (mm) | 2,160mm |
| Width (mm) | 840mm |
| Height (mm) | 1,195mm |
| Wheel Base (mm) | 1,430mm |
| Ground Clearance (mm) | 240mm |
| Weight (kg) | 138kg |
| Oil Tank Capacity | 1.1l |
| Front Tyre | 2.75-21 45P Tube type |
|---|---|
| Rear Tyre | 4.10-18 59P Tube type |
| Frame | Semi double cradle |
| Caster Angle | 28º20' |
| Trail | 117mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork, Ø 41mm |
| Rear Suspension System | Link suspension, Swingarm |
| Front Travel | 215mm |
| Rear Travel | 187mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø 267mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø 220mm |