Move Smart.
This is an ideal time to consider efficient new urban mobility solutions. The way everybody moves around the city is undergoing a massive transformation as people turn away from congested public transport and look for a simple and accessible way to live, work and move in the city. And NEO's electric scooter is ready for you right now.
Move Smart.
This is an ideal time to consider efficient new urban mobility solutions. The way everybody moves around the city is undergoing a massive transformation as people turn away from congested public transport and look for a simple and accessible way to live, work and move in the city. And NEO's electric scooter is ready for you right now.
Colour: Milky White
Total:
£3,127.00
Milky White
All prices include preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,127.00
Midnight Black
All prices include preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,127.00
Aqua
All prices include preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,127.00
Tech Highlights
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
Move Smart
This is an ideal time to consider efficient new urban mobility solutions. The way everybody moves around the city is undergoing a massive transformation as people turn away from congested public transport and look for a simple and accessible way to live, work and move in the city. And the new NEO's is ready for you!
Yamaha has been developing and producing electric vehicles for three decades – in addition to being recognised as one of the world's most respected high-quality scooter manufacturers – so you can be sure that the stylish new NEO's comes with an attractive design, the latest technology and first-class reliability.
Comfortable, agile and easy to ride, this new generation Yamaha scooter is powered by a lithium-ion battery and driven by a hub-mounted electric motor that gives you strong and controllable acceleration – but with zero emissions and a super quiet ride! New NEO's: Move Smart.
Colours
- Milky White
- Midnight Black
- Smooth, quiet and efficient electric power
- Direct drive hub-mounted electric motor
- Quick and controllable acceleration
- Universal riding position for any size and experience
- Removable Yamaha lithium-ion battery
- Selectable ride modes
- Ultra-quiet running
- Simple, compact and universal styling
- Connectivity via Yamaha MyRide app
- Jet helmet underseat storage
- Stylish and easy-to-read LCD instruments
- Smart Key keyless system
- Full LED lighting
Specifications
| Maximum Power | 2.5 kW (3.4PS)/400r/min |
|---|---|
| Maximum Torque | 136.0N·m(13.9kgf·m)/50r/min |
| Starter System | Electric |
| Length (mm) | 1,875 mm |
|---|---|
| Width (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 1,120 mm |
| Wheel Base (mm) | 1305 mm |
| Weight (kg) | 90 kg |
| Ground Clearance (mm) | 135 mm |
| Front Tyre | 110-70-13M/C 48P Tubeless |
|---|---|
| Rear Tyre | 130-70-13M/C 63P Tubeless |
| Frame | Underbone |
| Caster Angle | 25°30′ |
| Trail | 84 mm |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Swingarm |
| Front Travel | 90 mm |
| Rear Travel | 80 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc brake |
| Rear Brake | Mechanical leading trailing drum brake |