Victory: Never given, always earned.
Yamaha has been building championship winning 2-stroke motocross bikes for 50 years. Along the way we've won just about every title worth winning. The latest YZ85 comes with the same advanced race-bred technology that goes into the company's adult motocross machines and is ready to power you into the victorYZone.
Victory: Never given, always earned.
Yamaha has been building championship winning 2-stroke motocross bikes for 50 years. Along the way we've won just about every title worth winning. The latest YZ85 comes with the same advanced race-bred technology that goes into the company's adult motocross machines and is ready to power you into the victorYZone.
Colour: Icon Blue
Total:
£5,450.00
Icon Blue
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£5,450.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
Victory: Never given, always earned
Many of today's pro riders started their careers on the YZ85. And when you take a look at what this bike has to offer you can see why. Its high performance 85cc liquid-cooled 2-stroke engine is equipped with Yamaha's race-bred YPVS that gives you holeshot-winning acceleration. And its adjustable suspension systems are built to master the toughest tracks.
The YZ85 also comes with a lightweight aluminium rear frame and aluminium swingarm, large diameter disc brakes and a high-efficiency air intake – just like the bigger YZ125. For maximum rider control there's a flat seat, slim body and an ergonomic fuel tank. And with the updated Icon Blue colourway and new graphics completing the looks, the YZ85 is ready to power you to the next level.
Yamaha has been building championship winning 2-stroke motocross bikes for 50 years. Along the way we've won just about every title worth winning. The latest YZ85 comes with the same advanced race-bred technology that goes into the company's adult motocross machines and is ready to power you into the victorYZone.
Colour
Icon Blue
- Slim bodywork
- Flat seat and ergonomic fuel tank
- Lightweight aluminium rear subframe
- Aluminium swingarm
- 85cc liquid cooled 2-stroke engine with YPVS
- High-efficiency air intake system
- Fully adjustable 36-mm KYB® upside down front forks
- Link-type Monocross rear suspension
- Self-cleaning wave discs
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, Single cylinder, Reed valve with YPVS, 2-stroke |
|---|---|
| Displacement | 85cc |
| Bore x Stroke | 47.5 × 47.8 mm |
| Compression Ratio | 8.2-9.6 : 1 |
| Starter System | Kick |
| Transmission | Constant Mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Premix |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | CDI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel System | Keihin PWK28/1 |
| Oil Tank Capacity | 0.5L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 5L |
| Length (mm) | 1895mm |
| Width (mm) | 760mm |
| Height (mm) | 1175mm |
| Wheel Base (mm) | 1285mm |
| Weight (kg) | 75kg |
| Ground Clearance (mm) | 360mm |
| Front Tyre | 70/100-19 42M Tube type |
|---|---|
| Rear Tyre | 90/100-16 52M Tube type |
| Frame | Semi double cradle |
| Caster Angle | 26° |
| Trail | 99mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Swingarm, (Link type suspension) |
| Front Travel | 275mm |
| Rear Travel | 287mm |
| Front Brake | Hydraulic Single Disc, Ø220mm |
| Rear Brake | Hydraulic Single Disc, Ø190mm |