Love the way I move.
There are so many reasons why the new Tricity 125 is going to make urban life even better for you. Whether you've ridden before or are new to scooters, the 3-wheel design inspires a strong feeling of stability and riding confidence. And car drivers looking for a more efficient way to commute can ride the Tricity 125 on a B licence*. (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding any two- or three-wheeled vehicles.)
Love the way I move.
There are so many reasons why the new Tricity 125 is going to make urban life even better for you. Whether you've ridden before or are new to scooters, the 3-wheel design inspires a strong feeling of stability and riding confidence. And car drivers looking for a more efficient way to commute can ride the Tricity 125 on a B licence*. (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding any two- or three-wheeled vehicles.)
Colour: Zen Green
Total:
£4,802.00
Zen Green
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£4,802.00
Milky White
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£4,802.00
Matt Grey
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£4,802.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- Stylish and compact new body design
- Connected 4.2 inch TFT display
- Fuel efficient EURO5+ 125cc engine
- Onboard navigation system via smartphone
- Convenient Smart Key system
- Fuel saving Stop & Start system
- Leaning Multi-Wheel (LMW) steering
- Handy USB Type-C power socket
- Accessory-ready body design
Love the way I move.
There are so many reasons why the new Tricity 125 is going to make urban life even better for you. Whether you've ridden before or are new to scooters, the 3-wheel design inspires a strong feeling of stability and riding confidence. And car drivers looking for a more efficient way to commute can ride the Tricity 125 on an A1 licence.
Riding this stylish 3-wheel scooter is so simple and intuitive. Just twist the throttle and you'll feel the fully automatic 125cc EURO5+ engine accelerate smoothly and quietly. And Yamaha's Leaning Multi Wheel chassis design provides confident turning on wet and uneven road surfaces.
Featuring a compact new front design, the Tricity 125 is equipped with full LED lighting and connected TFT display with turn-by-turn navigation – giving increased convenience that makes every journey so effortless and enjoyable.
> COLOURS
- Zen Green
- Milky White
- Matt Grey
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 125 cc |
| Bore x Stroke | 52 x 58.7 mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Maximum Power | 9 kW @ 8,000 rpm |
| Maximum Torque | 11.2 Nm @ 6,000rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | V-Belt Automatic |
| Lubrication System | Wet sump |
| Fuel Consumption | 2.3 l / 100 km |
| CO2 Emissions | 54 g/km |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 7.2 L |
|---|---|
| Length (mm) | 1,995 mm |
| Width (mm) | 750 mm |
| Height (mm) | 1,215 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,410 mm |
| Weight (kg) | 169 kg |
| Ground Clearance (mm) | 125 mm |
| Front Tyre | 90/80-14M/C |
|---|---|
| Rear Tyre | 130/70-13M/C |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 90 mm |
| Rear Travel | 90 mm |
| Front Brake | Two Hydraulic disc brakes, Ø 220 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc brake, Ø 230 mm |