Make your Move.
The Tricity 300 is ready to change your life. Because this 3-wheel scooter gives a feeling of stability and confidence – and, being the lightest and most stylish model in the class, it's the smartest way to move in the city. And the good news is that you can ride it on your full B* car licence! (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding any two- or three-wheeled vehicles.)
Make your Move.
The Tricity 300 is ready to change your life. Because this 3-wheel scooter gives a feeling of stability and confidence – and, being the lightest and most stylish model in the class, it's the smartest way to move in the city. And the good news is that you can ride it on your full B* car licence! (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding any two- or three-wheeled vehicles.)
Colour: Milky White
Total:
£8,784.00
Milky White
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£8,784.00
Power Grey
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£8,784.00
Zen Green
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£8,784.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
Make Your Move.
The Tricity 300 is ready to change your life. Because this 3-wheel scooter gives a feeling of stability and confidence – and, being the lightest and most stylish model in the class, it's the smartest way to move in the city. And the good news is that you can ride it on your full B* car licence! (*Limitations and restrictions may apply per country under applicable laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding any two- or three-wheeled vehicles.)
Everything about this premium Urban Mobility vehicle is designed to make commuting simple, easy and fun. The dual leaning front wheels provide additional grip for smooth cornering – and the lightweight steering and narrow dimensions make it easy to filter through congested streets.
Every time you come to a stop the Standing Assist System is a welcome convenience – and when the lights go green the responsive 300cc Blue Core engine gets you to your destination in record time. With beautifully styled bodywork and a class-leading specification, the Tricity 300 is the best move in town.
Colours
- Petrol Blue
- Zen Green
- Power Grey
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 292 cc |
| Bore x Stroke | 70 x 75.9 mm |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Maximum Power | 20.6 kW @ 7,250 rpm |
| Maximum Torque | 29 Nm @ 5,750 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | V-Belt Automatic |
| Lubrication System | Wet sump |
| Fuel Consumption | 3.3L / 100km |
| CO2 Emissions | 76 g/km |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Ignition System | TCI |
| Fuel Tank Capacity | 13 L |
|---|---|
| Length (mm) | 2,250 mm |
| Width (mm) | 815 mm |
| Height (mm) | 1,470 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,595 mm |
| Weight (kg) | 239 kg |
| Ground Clearance (mm) | 130 mm |
| Front Tyre | 120/70-14M/C |
|---|---|
| Rear Tyre | 140/70-14M/C |
| Front Suspension System | Double telescopic fork |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 100 mm |
| Rear Travel | 84 mm |
| Front Brake | Hydraulic disc brake, Ø267 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc brake, Ø267 mm |