Choose winning
2026 YZ250F 70th Anniversary Edition
From
£9,200.00
Choose winning
Yamaha's factory riders are always challenging for the podium at every MX2 FIM Grand Prix race. Featuring a special reversed-head engine as well as a lightweight aluminium chassis, the YZ250F has proved to be one of the best bikes in its class. And with its exclusive white and red livery, the very special YZ250F 70th Anniversary Edition is the ultimate 250cc 4-stroke both in performance and style.
Choose winning
Yamaha's factory riders are always challenging for the podium at every MX2 FIM Grand Prix race. Featuring a special reversed-head engine as well as a lightweight aluminium chassis, the YZ250F has proved to be one of the best bikes in its class. And with its exclusive white and red livery, the very special YZ250F 70th Anniversary Edition is the ultimate 250cc 4-stroke both in performance and style.
Colour: Anniversary White
Total:
£9,200.00
Anniversary White
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£9,200.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
Choose Winning.
With your YZ250F 70th Anniversary Edition you can be sure that you've got one of the best performing front and rear suspension packages in the class – combined with an agile handling aluminium chassis with an inbuilt balance of rigidity that provides plenty of feedback.
Compact bodywork featuring ultra-slim shrouds as well as a much flatter seat, including a single-piece for rapid weight shifting. There's also a high-efficiency air management system and ECU that boost top end performance on the responsive 250cc 4-stroke engine – while the latest version of the Power Tuner App features an intuitive 'Quick Tuning' function.
Yamaha's factory riders are always challenging for the podium at every MX2 FIM Grand Prix race. Featuring a special reversed-head engine as well as a lightweight aluminium chassis, the YZ250F has proved to be one of the best bikes in its class. And with its exclusive white and red livery, the very special YZ250F 70th Anniversary Edition is the ultimate 250cc 4-stroke both in performance and style.
Colour
Anniversary White
- 70th Anniversary Edition bodywork
- Bilateral aluminium frame
- Optimized rider ergonomics
- Responsive top-end power
- Efficient air-management
- Revised suspension settings
- Modified exhaust to meet FIM regulations
- Low friction cam chain
- Lightweight components
- Uprated Power Tuner App
- Advanced traction control and launch control systems
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, DOHC, 4-valves, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 250cc |
| Bore x Stroke | 77 × 53.6 mm |
| Compression Ratio | 13.8 : 1 |
| Starter System | Electric |
| Transmission | 5-speed, Constant Mesh |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Oil Tank Capacity | 0.95L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 6.2L |
| Length (mm) | 2.,185 mm |
| Width (mm) | 825 mm |
| Height (mm) | 1,280 mm |
| Wheel Base (mm) | 1480 mm |
| Weight (kg) | 105 kg |
| Ground Clearance (mm) | 350 mm |
| Front Tyre | 80/100-21 51M Tube type |
|---|---|
| Rear Tyre | 110/90-19 62M Tube type |
| Frame | Semi double cradle |
| Caster Angle | 27°25' |
| Trail | 123mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Link suspension, Swingarm |
| Front Travel | 310mm |
| Rear Travel | 295mm |
| Front Brake | Hydraulic Single Disc, Ø270 mm |
| Rear Brake | Hydraulic Single Disc, Ø240 mm |