Unleash your Darkness
Ten years ago Yamaha unveiled a motorcycle which would change everything, marking the beginning of a revolutionary new chapter not only in the history of Yamaha, but in the world of motorcycling too. Now, the MT-09 reaches new levels of Darkness. Combining intelligence and style, this generation offers an even more thrilling ride and pure adrenaline, with aggressive and edgy styling and a premium Y-AMT specification featuring the very latest in technology.
Unleash your Darkness
Ten years ago Yamaha unveiled a motorcycle which would change everything, marking the beginning of a revolutionary new chapter not only in the history of Yamaha, but in the world of motorcycling too. Now, the MT-09 reaches new levels of Darkness. Combining intelligence and style, this generation offers an even more thrilling ride and pure adrenaline, with aggressive and edgy styling and a premium Y-AMT specification featuring the very latest in technology.
Colour: Ice Storm
Total:
£10,364.00
Ice Storm
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%..
£10,364.00
Icon Blue
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%..
£10,364.00
Tech Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%..
£10,364.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- A new era of riding with Y-AMT and Smart Key System
- Next generation bodywork and aggressive styling
- Latest EU5+ 890cc CP3 engine
- Acoustic amplifier grilles for an enhanced riding experience
- Six-axis IMU with Back Slip Regulator
- Customisable ride modes with Yamaha Ride Control settings
- Lightweight CF die-cast aluminium frame
- Adjustable suspension and latest generation tyres
- Brembo radial master cylinder
- Full colour 5-inch TFT display with connectivity and navigation
- Intuitive switchgear, self-cancelling indicators and Emergency Stop Signalling (ESS)
Symbiosis with Darkness
Ten years ago Yamaha unveiled a motorcycle which would change everything, marking the beginning of a revolutionary new chapter not only in the history of Yamaha, but in the world of motorcycling too. Now, the MT-09 reaches new levels of Darkness. Combining intelligence and style, this generation offers an even more thrilling ride and pure adrenaline, with aggressive and edgy styling and a premium Y-AMT specification featuring the very latest in technology.
Infused with Dark Side of Japan DNA, the MT-09's aggressive look is designed to amplify the feeling of the CP3's iconic torque-rich acceleration. Embodying a 'less is more' approach, each and every detail is intended to reinforce the MT-09's aggressive style.
A compact and agile chassis results in razor sharp handling, while a redefined riding position delivers the most heightened and engaged riding experience in the Hyper Naked range. Next level technology further enhances the riding experience, including optional Y-AMT, lean-sensitive rider aids, customisable riding modes and an all-new full colour TFT dashboard featuring smartphone connectivity and navigation.
COLOURS
Ice Storm
Icon Blue
Tech Black
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, 4-valves, 3-cylinder, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 890 cc |
| Bore x Stroke | 78 mm x 62.1 mm |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Maximum Power | 87.5kW (119PS) @ 10,000 rpm |
| Maximum Torque | 93Nm (9.5kg-m) @ 7,000 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Consumption | 5L/100km |
| CO2 Emissions | 116 g/km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Oil Tank Capacity | 3.5 L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Length (mm) | 2,090 mm |
| Width (mm) | 820 mm |
| Height (mm) | 1,145 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,430 mm |
| Weight (kg) | 193 kg |
| Ground Clearance (mm) | 140 mm |
| Front Tyre | 120/70 ZR17M/C (58W) Tubeless |
|---|---|
| Rear Tyre | 180/55 ZR17M/C (73W) Tubeless |
| Frame | Diamond |
| Caster Angle | 24º40' |
| Trail | 108 mm |
| Front Suspension System | Upside-down telescopic fork, Ø 41 mm |
| Rear Suspension System | Swingarm, link suspension |
| Front Travel | 130 mm |
| Rear Travel | 117 mm |
| Front Brake | Hydraulic dual disc brake, Ø298 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc brake, Ø245 mm |