For winners, by winners.
2026 YZ450F 70th Anniversary Edition
From
£9,700.00
For winners, by winners.
All racers want to ride a machine that gives them the edge over competition and the best chance of winning. The YZ450F 70th Anniversary Edition does exactly that with its race-winning power and sublime handling. It also comes in the iconic white and red special livery, honouring the long line of winning bikes that Yamaha has produced on the way to creating the latest YZ450F 70th Anniversary Edition.
For winners, by winners.
All racers want to ride a machine that gives them the edge over competition and the best chance of winning. The YZ450F 70th Anniversary Edition does exactly that with its race-winning power and sublime handling. It also comes in the iconic white and red special livery, honouring the long line of winning bikes that Yamaha has produced on the way to creating the latest YZ450F 70th Anniversary Edition.
Colour: Anniversary White
Total:
£9,700.00
Anniversary White
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£9,700.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
For winners, by winners.
All racers want to ride a machine that gives them the edge over competition and the best chance of winning. The YZ450F 70th Anniversary Edition does exactly that with its race-winning power and sublime handling. It also comes in the iconic white and red special livery, honouring the long line of winning bikes that Yamaha has produced on the way to creating the latest YZ450F 70th Anniversary Edition.
The YZ450F 70th Anniversary Edition features a new engine that delivers the same race-winning power as before, but now with greater ease of use and a better feel through the new hydraulic clutch. The new frame and updates to suspension ensure a smoother ride, greater feel for traction and a more planted feel over varied terrain, without losing any of the bike's excellent stability and cornering performance.
While paying homage to past winners, the YZ450F 70th Anniversary Edition is a thoroughly modern machine with tech to set it apart from the pack on and off the track. With the Power Tuner app on your phone you can make quick trackside adjustments to the engine character and traction control settings, while the new phone-operated ECU lock keeps your bike safe when you're not riding.
Colour
Anniversary White
- 70th Anniversary Edition special livery
- New engine with greater flexibility
- New frame for better control and comfort
- Better feel with hydraulic clutch
- Keeping the noise down
- Smoother ride and better feel
- Revised suspension settings
- New styling
- ECU lock anti-theft device
- New anti-slide seat
- Power Tuner App for easy tuning
Specifications
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
|---|---|
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, DOHC, 4-valves, Single cylinder |
| Displacement | 450cc |
| Bore x Stroke | 97 × 60.8mm |
| Compression Ratio | 13 : 1 |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant Mesh, 5-speed |
| Lubrication System | Dry sump |
| Frame | Semi double cradle |
|---|---|
| Caster Angle | 27°05' |
| Trail | 121 mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Link suspension, Swingarm |
| Front Travel | 310mm |
| Rear Travel | 295mm |
| Front Brake | Hydraulic Single Disc, Ø270 mm |
| Rear Brake | Hydraulic Single Disc, Ø240 mm |
| Front Tyre | 80/100-21 51M Tube type |
| Rear Tyre | 120/80-19 63M Tube type |
| Oil Tank Capacity | 1.2L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 6.2L |
| Length (mm) | 2,175 mm |
| Width (mm) | 825 mm |
| Height (mm) | 1,275 mm |
| Wheel Base (mm) | 1475 mm |
| Weight (kg) | 110 kg |
| Ground Clearance (mm) | 345 mm |