Play Fast
Unleash race-winning performance with an enduro machine designed to excel in almost any riding conditions. Developed from Yamaha's Grand Prix winning motocross bike, the WR250F delivers thrilling acceleration and speed to power you to victory – and with this latest evolution's redesigned chassis, ergonomic and airflow management improvements, this bike is built to conquer high-speed tracks to technical trails.
Play Fast
Unleash race-winning performance with an enduro machine designed to excel in almost any riding conditions. Developed from Yamaha's Grand Prix winning motocross bike, the WR250F delivers thrilling acceleration and speed to power you to victory – and with this latest evolution's redesigned chassis, ergonomic and airflow management improvements, this bike is built to conquer high-speed tracks to technical trails.
Colour: Icon Blue
Total:
£8,850.00
Icon Blue
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£8,850.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
PLAY FAST.
Unleash race-winning performance with an enduro machine that excels in almost any riding conditions. Developed from Yamaha's Grand Prix winning motocross bike, the WR250F delivers thrilling acceleration to power you to victory – and with a cutting-edge chassis, optimised ergonomics and airflow management, this bike is built to conquer high-speed tracks to technical trails.
The WR250F features a cutting-edge cylinder head with a wide intake port and high-performance camshaft with a low-friction cam chain for rapid mid-to-top power while retaining strong corner-exit torque. An optimised bilateral-beam frame, developed from the YZ250F motocross bike, has been tuned to excel in enduro environments and offers the perfect balance of rigidity for precise feel in all conditions.
The WR250F's suspension features optimised spring rates and damping characteristics that deliver outstanding cornering performance. The flat seat features a new grippier textured surface to give the rider maximum control, while the lightweight rear wheel with a 3-cross spoke hub and 22mm rear axle raises rider feedback to the next level.
COLOURS
Icon Blue
AT A GLANCE- Powerful YZ250F-type engine
- Optimised YZ250F-style bilateral-beam frame
- High efficiency airflow management
- Industry-leading KYB suspension
- Compact mass centralized design
- Compact multi-function display
- Light and durable clutch
- Wide-ratio 6-speed transmission
- 2-mode engine map switch
- Industry-first anti-theft ECU lock system
- New Icon Blue colours and graphics
- High performance YZ250F-type front brake
Specifications
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
|---|---|
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, DOHC, 4-valves, Single cylinder |
| Displacement | 250cc |
| Bore x Stroke | 77 x 53.6mm |
| Compression Ratio | 13.8 : 1 |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant Mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Frame | Semi double cradle |
|---|---|
| Caster Angle | 27° |
| Trail | 121mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | (Link type suspension), Swingarm |
| Front Travel | 300mm |
| Rear Travel | 306mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø 270mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø 240mm |
| Front Tyre | 90/90-21 54R Tube type |
| Rear Tyre | 140/80-18 70R Tube type |
| Oil Tank Capacity | 0.95l |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 7.4l |
| Length (mm) | 2,170mm |
| Width (mm) | 825mm |
| Height (mm) | 1,265mm |
| Wheel Base (mm) | 1,470mm |
| Weight (kg) | 113kg |
| Ground Clearance (mm) | 330mm |