Born to Ride
The WR450F gives you a whole new level of control for ultimate performance on all types of fast, slippery and technical terrain. Equipped with Yamaha's potent next generation 450cc engine and running with a compact new aluminium chassis – both developed directly from the latest MXGP race-winning YZ450F – the all-new WR450F puts you in charge.
Born to Ride
The WR450F gives you a whole new level of control for ultimate performance on all types of fast, slippery and technical terrain. Equipped with Yamaha's potent next generation 450cc engine and running with a compact new aluminium chassis – both developed directly from the latest MXGP race-winning YZ450F – the all-new WR450F puts you in charge.
Colour: Icon Blue
Total:
£9,300.00
Icon Blue
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£9,300.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
BORN TO RIDE
The WR450F gives you absolute control for ultimate performance on all types of fast, slippery and technical terrain. Equipped with Yamaha's potent 450cc engine and a compact aluminium chassis developed from the MXGP race-winning YZ450F, plus an industry-first anti-theft ECU lock system – the cutting-edge WR450F puts you in charge.
Producing high levels of strong and linear power, the 450cc reverse-head engine is lighter and faster than ever. The enduro-specific ECU and 5-speed wide ratio transmission deliver increased performance and traction over a wide speed range – while the Power Tuner app makes it easier to select the right mapping for total control in widely varying track and weather conditions.
Equipped with a lightweight aluminium chassis, the WR450F feels more compact and agile than ever. Super-slim seamless bodywork and a flat seat equipped with a new grippier textured surface enhance stability under hard acceleration – while best-in-class KYB suspension offers exceptional cornering performance.
COLOUR
Icon Blue
AT A GALNCE
- Class leading YZ450F-based engine
- Higher efficiency air intake
- Enduro specific disc spring clutch
- Lightweight wide ratio 5-speed transmission
- Compact aluminium chassis
- Slimmer and more compact bodywork
- Uprated KYB suspension
- Industry-first anti-theft ECU lock system
- Optimised ergonomics
- Full enduro-ready specification
- Dynamic Icon Blue colour
Specifications
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
|---|---|
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Engine Type | 4-valves, 4-stroke, Liquid-cooled, DOHC, Single cylinder |
| Displacement | 450cc |
| Bore x Stroke | 97 × 60.8mm |
| Compression Ratio | 13 : 1 |
| Starter System | Electric |
| Transmission | 5-speed, Constant Mesh |
| Lubrication System | Dry sump |
| Frame | Semi double cradle |
|---|---|
| Caster Angle | 27º |
| Trail | 121mm |
| Front Suspension System | KYB® fork, fully adjustable inverted twin chamber with speed sensitive travel |
| Rear Suspension System | (Link type suspension), Swingarm |
| Front Travel | 300mm |
| Rear Travel | 306mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø 270mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø 240mm |
| Front Tyre | 90/90-21 54R Tube type |
| Rear Tyre | 140/80-18 70R Tube type |
| Oil Tank Capacity | 0.9l |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 7.9l |
| Length (mm) | 2,170mm |
| Width (mm) | 825mm |
| Height (mm) | 1,270mm |
| Wheel Base (mm) | 1,480mm |
| Weight (kg) | 119kg |
| Ground Clearance (mm) | 320mm |