Two-Strokes icon.
2026 YZ250 70th Anniversary Edition
From
£8,700.00
Two-Strokes icon.
As soon as you see the YZ250 70th Anniversary Edition you'll know that this is what you need to take your racing to the next level. Because as well as the winning DNA that comes with the legendary YZ250 2-stroke, you're also getting exclusive graphics and special colours, giving you the performance and style that you need to succeed.
Two-Strokes icon.
As soon as you see the YZ250 70th Anniversary Edition you'll know that this is what you need to take your racing to the next level. Because as well as the winning DNA that comes with the legendary YZ250 2-stroke, you're also getting exclusive graphics and special colours, giving you the performance and style that you need to succeed.
Colour: Anniversary White
Total:
£8,700.00
Anniversary White
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£8,700.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
2 Strokes Icon.
As soon as you see the YZ250 70th Anniversary Edition you'll know that this is what you need to take your racing to the next level. Because as well as the winning DNA that comes with the legendary YZ250 2-stroke, you're also getting exclusive graphics and special colours, giving you the performance and style that you need to succeed.
The combination of a high-powered 250cc 2-stroke YPVS (Yamaha Power Valve System) engine, lightweight aluminium chassis and one of the best suspension packages in its class makes this bike like no other and one of the most exciting motocross bikes you'll ever ride. In its time it's won everything worth winning in motocross, supercross and freestyle MX. Now it's the sharpest YZ250 ever!
The slimline bodywork makes for a dynamic and ultra-modern look – and the flat seat enables easier bodyweight shifting when accelerating, cornering or braking – giving you a high degree of control. While the powerful front braking system and suspension damping characteristics help to cut lap times. And with its special livery showing the machine belongs to the top of the podium, the YZ250 70th Anniversary Edition is the most desirable 2-stroke!
Colour
Anniversary White
- 70th Anniversary Edition bodywork
- Slimline bodywork
- Powerful braking system
- Industry-leading KYB suspension
- High-efficiency air intake
- Race-bred ergonomics
- In-mould graphics and factory style rims
- 250cc YPVS 2-stroke engine
- Lightweight chassis
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 2-stroke, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 249 cc |
| Bore x Stroke | 66.4 × 72 mm |
| Compression Ratio | 8.9 - 10.6 : 1 |
| Starter System | Kick |
| Transmission | 5-speed, Constant Mesh |
| Lubrication System | Premix |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | CDI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Tank Capacity | 7L |
|---|---|
| Length (mm) | 2185 mm |
| Width (mm) | 825 mm |
| Height (mm) | 1290 mm |
| Wheel Base (mm) | 1485 mm |
| Weight (kg) | 103 kg |
| Ground Clearance (mm) | 360 mm |
| Front Tyre | 80/100-21 51M Tube type |
|---|---|
| Rear Tyre | 110/90-19 62M Tube type |
| Frame | Semi double cradle |
| Caster Angle | 27° 40 |
| Trail | 122 mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Link suspension, Swingarm |
| Front Travel | 300 mm |
| Rear Travel | 315 mm |
| Front Brake | Hydraulic Single Disc, Ø270 mm |
| Rear Brake | Hydraulic Single Disc, Ø240 mm |