Push your limits
When you ride the Ténéré 700 Rally you're riding the ultimate adventure bike for off-road riding. Powered by Yamaha's award-winning CP2 engine and housed in a tough yet lightweight steel frame designed to take on the toughest terrain, the Rally takes the Ténéré 700 to a new level. With fully adjustable rally developed suspension from KYB, 255mm of ground clearance and a specification designed to give the rider ultimate control in the most extreme conditions, it's a motorcycle for those who want to live life without limits.
Push your limits
When you ride the Ténéré 700 Rally you're riding the ultimate adventure bike for off-road riding. Powered by Yamaha's award-winning CP2 engine and housed in a tough yet lightweight steel frame designed to take on the toughest terrain, the Rally takes the Ténéré 700 to a new level. With fully adjustable rally developed suspension from KYB, 255mm of ground clearance and a specification designed to give the rider ultimate control in the most extreme conditions, it's a motorcycle for those who want to live life without limits.
Colour: Sky Blue
Total:
£11,108.00
Sky Blue
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£11,108.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Features
Description
Push Your Limits
When you ride the Ténéré 700 Rally you're riding the ultimate adventure bike for off-road riding. Powered by Yamaha's award-winning CP2 engine and housed in a tough yet lightweight steel frame designed to take on the toughest terrain, the Rally takes the Ténéré 700 to a new level. With fully adjustable rally developed suspension from KYB, 255mm of ground clearance and a specification designed to give the rider ultimate control in the most extreme conditions, it's a motorcycle for those who want to live life without limits.
Featuring rally-bred technology including fully adjustable long travel KYB front forks with strengthened tubes, a 4mm aluminium sump guard, lightweight serrated titanium footpegs and slimline bodywork, the Ténéré 700 Rally is one seriously purposeful adventure bike. Distinguishing this Rally version is a unique heritage-inspired colour scheme with gold coloured wheels and Yamaha's iconic speed block design, topped off with the high level front mudguard synonymous with desert racers.
With a dominating saddle height of 910mm, the Ténéré 700 Rally's new seat, re-designed fuel tank and modified clutch cover offer more flexibility for you to move around off-road. The cockpit features a new 6.3-inch TFT dashboard, which comes with a unique 'Raid' layout that presents only the most relevant information you need when taking on the most challenging terrain. Displayed in the style of a rally road book, it's one of three dashboard layouts and just one of the ways in which you can personalize your riding experience and adapt it to the conditions.
Details- Fully adjustable long travel KYB front forks
- Rear shock with increased stroke and full adjustability
- Exclusive heritage livery
- High level rally front fender
- Dedicated one-piece rally seat
- Off-road focused ergonomics
- Tough steel frame to cope with extreme conditions
- Rugged rally inspired components
- Latest EU5+ 690 cc four-stroke CP2 engine.
- Electronic throttle and ride modes for maximum control
- Switchable ABS and TCS at the press of a button
- 6.3-inch colour TFT with Raid theme, connectivity and navigation
Colour
- Sky Blue
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, 2-cylinder, Liquid-cooled, DOHC, 4-valves |
|---|---|
| Displacement | 689 cc |
| Bore x Stroke | 80 x 68.6 mm |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Maximum Power | 54 kW (73.4 PS) @ 9,000 rpm |
| Maximum Torque | 68 Nm @ 6,500 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant Mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Consumption | 4.3 L/100 km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Oil Tank Capacity | 3 L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 16 L |
| Length (mm) | 2,370 mm |
| Width (mm) | 935 mm |
| Height (mm) | 1,490 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,595 mm |
| Weight (kg) | 210 kg |
| Ground Clearance (mm) | 255 mm |
| Front Tyre | 90/90 - 21 M/C 54V |
|---|---|
| Rear Tyre | 150/70 R 18 M/C 70V |
| Frame | Double cradle, Steel tube backbone |
| Caster Angle | 27º |
| Trail | 105 mm |
| Front Suspension System | Up side down telescopic fork, Ø 43 mm |
| Rear Suspension System | Link suspension, Swingarm |
| Front Travel | 230 mm |
| Rear Travel | 220 mm |
| Front Brake | Hydraulic dual disc, Ø 282 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø 245mm |