Sharp in the Dark
Yamaha's Hyper Naked bikes are built to thrill. With their stripped-back styling and adrenaline-charged performance, the MT models have stolen the hearts of riders all over Europe — and now the latest MT-03 is here and ready to dominate the city with its dark street presence and sharp agile handling.
Sharp in the Dark
Yamaha's Hyper Naked bikes are built to thrill. With their stripped-back styling and adrenaline-charged performance, the MT models have stolen the hearts of riders all over Europe — and now the latest MT-03 is here and ready to dominate the city with its dark street presence and sharp agile handling.
Colour: Ice Storm
Total:
£6,302.00
Ice Storm
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£6,302.00
Icon Blue
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£6,302.00
Midnight Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£6,302.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Features
Description
Dark Blast
Yamaha's MT models are amongst Europe's top-selling bikes. There's the MT-03 with serious street presence and iconic looks inspired by the larger MTs featuring a predatory twin-eye face along with upside-down forks, LCD instruments and a sophisticated 2-cylinder engine.
Inspired by Yamaha's larger Hyper Nakeds, the aggressive look is more MT than ever. Its predatory twin-eye face projects the moodiest stare, and upside-down forks and a wide-shouldered fuel tank underline the dynamic MT family look to make this the ultimate 300!
But what really makes this lightweight Hyper Naked so attractive and desirable is the fact that it's built with pure MT DNA which means that every ride is a thrilling and addictive experience. You'll want to get out and ride whenever you can. Because this bike just loves to be ridden.
Colours
-Ice Storm
- Icon Blue
- Midnight Black
Specifications
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
|---|---|
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Consumption | 4.1 l / 100 km |
| CO2 Emissions | 94 g / km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, DOHC, 4-valves |
| Displacement | 321 cc |
| Bore x Stroke | 68.0 mm x 44.1 mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Maximum Power | 30.9 kW (42.0 PS) @ 10,750 rpm |
| Maximum Torque | 29.6 Nm (3.0 kg-m) @ 9,000 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Frame | Diamond |
|---|---|
| Caster Angle | 25º |
| Trail | 95mm |
| Front Suspension System | Telescopic forks, Ø37.0 mm inner tube |
| Rear Suspension System | Swingarm |
| Front Travel | 130 mm |
| Rear Travel | 125 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø298 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø220 mm |
| Front Tyre | 110/70-17M/C (54H) Tubeless |
| Rear Tyre | 140/70-17M/C (66H) Tubeless |
| Oil Tank Capacity | 2.4 l |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 l |
| Length (mm) | 2,090 mm |
| Width (mm) | 745 mm |
| Height (mm) | 1070 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,380 mm |
| Weight (kg) | 168 kg |
| Ground Clearance (mm) | 160 mm |