Respect the past. Own the future.
2026 YZ125 70th Anniversary Edition
From
£7,900.00
Respect the past. Own the future.
Yamaha has a long and successful history in building and racing 2-stroke motocross bikes. The YZ125 70th Anniversary Edition with its special white and red livery pays homage to this racing legacy and shows how the winning DNA is transferred to the present, making the YZ125 70th Anniversary Edition a bike that is built to take you to the victorYZone!
Respect the past. Own the future.
Yamaha has a long and successful history in building and racing 2-stroke motocross bikes. The YZ125 70th Anniversary Edition with its special white and red livery pays homage to this racing legacy and shows how the winning DNA is transferred to the present, making the YZ125 70th Anniversary Edition a bike that is built to take you to the victorYZone!
Colour: Anniversary White
Total:
£7,900.00
Anniversary White
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£7,900.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Features
Description
Respect the past. Own the future.
Yamaha has a long and successful history in building and racing 2-stroke motocross bikes. The YZ125 70th Anniversary Edition with its special white and red livery pays homage to this racing legacy and shows how the winning DNA is transferred to the present, making the YZ125 70th Anniversary Edition a bike that is built to take you to the victorYZone!
In addition to the iconic styling, the YZ125 70th Anniversary Edition features a redesign of its intake system and optimised carburation and ignition timing to deliver more consistent and more linear power delivery, excellent throttle response and smoother corner exit. Combined with its super-light handling and best-in-class suspension, it delivers the best in both form and function.
The YZ125 70th Anniversary Edition's lightweight race-bred engine with its torque-boosting YPVS (Yamaha Power Valve System) gives you hard-hitting power to work through the slick-shifting close-ratio 6-speed transmission. The ultra-slim bodywork, the flat seat and race-developed ergonomics give you more control and allow you to move easily around the bike.
Colour
Anniversary White
- 70th Anniversary Edition special livery
- Updated intake system
- Most powerful YZ125 engine
- Ultra-slim bodywork
- Keihin Powerjet carburettor
- Smooth shifting 6-speed transmission
- Race-developed ergonomics
- Best-in-class KYB suspension
- Powerful braking system
- Single bolt seat fixing
- In-mould graphics and factory style rims
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 2-stroke, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Bore x Stroke | 54 mm x 54.5 mm |
| Compression Ratio | 8.2-10.1 : 1 |
| Starter System | Kick |
| Transmission | Constant Mesh, 6 speed |
| Lubrication System | Premix |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | CDI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Tank Capacity | 7L |
|---|---|
| Length (mm) | 2135mm |
| Width (mm) | 825mm |
| Height (mm) | 1295mm |
| Wheel Base (mm) | 1445mm |
| Weight (kg) | 96kg |
| Ground Clearance (mm) | 365mm |
| Rear Tyre | 100/90-19 57M |
|---|---|
| Frame | Semi double cradle |
| Caster Angle | 26º |
| Trail | 109 mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Link suspension, Swingarm |
| Front Travel | 300 mm |
| Rear Travel | 315 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø270 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø240 mm |
| Front Tyre | 80/100-21 51M |