Master of Darkness
The ultimate CP3 Hyper Naked born out of the Dark Side of Japan, the MT-09 SP evokes pure excitement with a premium specification offering Supersport-level handling and precision, combined with next level track-focused technology. It takes the already exceptional MT-09 to a deeper level of Darkness.
Master of Darkness
The ultimate CP3 Hyper Naked born out of the Dark Side of Japan, the MT-09 SP evokes pure excitement with a premium specification offering Supersport-level handling and precision, combined with next level track-focused technology. It takes the already exceptional MT-09 to a deeper level of Darkness.
Colour: Icon Performance
Total:
£11,614.00
Icon Performance
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%..
£11,614.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Features
Description
Master of Darkness
Embrace the Hyper Naked revolution with the new MT-09 SP, the latest CP3 masterpiece to emerge from the Dark Side of Japan. Taking the already exceptional MT-09 to an even higher level, with a superior specification including an exclusive R1M inspired look, enhanced rider modes, upgraded suspension and Brembo brakes – the MT-09 SP offers a sharper, more exhilarating ride.
Experience the exhilarating torque of the 890cc EU5+ CP3 engine like never before, with enhanced track-focused rider modes customisable to suit different circuits or conditions. The SP-exclusive DLC-coated 41 mm KYB gold front forks are paired with the fully adjustable Öhlins rear shock for the most refined Hyper Naked riding experience yet.
Reach the next level in braking performance with Brembo Stylema calipers, offering a more precise braking feeling from the first touch of the lever. The exclusive R1M inspired look and premium features including a brushed aluminium swing arm, exemplify the SP quality, while the new Smart Key System marks a new step in technology for the Hyper Naked range.
Colours
Icon Performance
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, 4-valves, 3-cylinder, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 890 cc |
| Bore x Stroke | 78.0 mm x 62.1 mm |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Maximum Power | 87.5kW (119.0PS) @ 10,000 rpm |
| Maximum Torque | 93.0Nm (9.5kg-m) @ 7,000 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Consumption | 5.0 l / 100km |
| CO2 Emissions | 116 g / km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Oil Tank Capacity | 3.5 l |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 l |
| Length (mm) | 2,090 mm |
| Width (mm) | 820 mm |
| Height (mm) | 1,145 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,430 mm |
| Weight (kg) | 194 kg |
| Ground Clearance (mm) | 140 mm |
| Front Tyre | 120/70 ZR17M/C (58W) Tubeless |
|---|---|
| Rear Tyre | 180/55 ZR17M/C (73W) Tubeless |
| Frame | Diamond |
| Caster Angle | 24º40' |
| Trail | 108 mm |
| Front Suspension System | Upside-down telescopic fork, Ø 41 mm |
| Rear Suspension System | Swingarm, link suspension |
| Front Travel | 130 mm |
| Rear Travel | 117 mm |
| Front Brake | Hydraulic dual disc, Ø 298mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø 245mm |