Dawn of a New Darkness
The MT-07 has been among Europe's best selling motorcycles since its launch, and for good reason. It delivers one of the purest and most thrilling riding experiences, inspired by the riding sub-cultures found on the urban streets of Japan. Famed for its light weight, agile handling and torque-laden CP2 engine, the MT-07 is now punchier than ever. This latest evolution features new styling, chassis updates and technologies to further enhance the riding experience, while not detracting from what has made the MT-07 one of the most important motorcycles of the last decade: grin-inducing fun.
Dawn of a New Darkness
The MT-07 has been among Europe's best selling motorcycles since its launch, and for good reason. It delivers one of the purest and most thrilling riding experiences, inspired by the riding sub-cultures found on the urban streets of Japan. Famed for its light weight, agile handling and torque-laden CP2 engine, the MT-07 is now punchier than ever. This latest evolution features new styling, chassis updates and technologies to further enhance the riding experience, while not detracting from what has made the MT-07 one of the most important motorcycles of the last decade: grin-inducing fun.
Colour: Ice Storm
Total:
£7,858.00
Ice Storm
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%..
£7,858.00
Tech Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%..
£7,858.00
Icon Blue
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%..
£7,858.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Features
Description
- A new era of riding with Y-AMT and Cruise Control
- All-new minimalist styling
- Electronic throttle, YRC riding modes and switchable TCS
- Acoustic amplifying technology
- Highly responsive adjustable suspension
- Lightweight SpinForged wheels with Dunlop radial tyres
- Full colour 5-inch TFT display with connectivity and navigation
- Torque-rich EU5+ 690cc CP2 engine
- Commanding riding position
- Large diameter dual radially mounted front disc brakes
- New intuitive switchgear and self-cancelling turn signals
Dawn of a New Darkness
The MT-07 has been among Europe's best selling motorcycles since its launch, and for good reason. It delivers one of the purest and most thrilling riding experiences, inspired by the riding sub-cultures found on the urban streets of Japan. Famed for its light weight, agile handling and torque-laden CP2 engine, the MT-07 is now punchier than ever. This latest evolution features new styling, chassis updates and technologies to further enhance the riding experience, while not detracting from what has made the MT-07 one of the most important motorcycles of the last decade: grin-inducing fun.
The latest MT-07 features the highest spec yet, including radially mounted front brake calipers, 41 mm inverted forks and lightweight SpinForged wheels. This contributes to a motorcycle with heightened levels of agility, while the innovative acoustic amplifying technology optimises the intake noise and unleashes the famous CP2 growl for the most engaging and immersive ride yet.
The compact new look perfectly embodies the MT-07's stripped-back nature, with a revised and more commanding riding position and a distinctive identity driven by the minimalist LED headlight unit. With engineering and styling in perfect harmony, nothing has been added to the MT-07 unless it truly adds to the riding experience. The result is a motorcycle which is fleet of foot yet punching hard, elevating the Dark Side of Japan attitude to a whole new level.
Colours
-Ice Storm
- Icon Blue
- Tech Black
Specifications
| Engine Type | 2-Cylinder, 4-stroke, liquid-cooled, DOHC, 4-valves |
|---|---|
| Displacement | 689 cc |
| Bore x Stroke | 80 mm x 68.6 mm |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Maximum Power | 54 kW (73.4 PS) @ 8,750 rpm |
| Maximum Torque | 68 Nm (6.9 kg-m) @ 6,500 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Consumption | 4.2 L/100 km |
| CO2 Emissions | 97 g/km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Oil Tank Capacity | 3.0 L |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 14 L |
| Length (mm) | 2,065 mm |
| Width (mm) | 780 mm |
| Height (mm) | 1,110 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,395 mm |
| Weight (kg) | 186 kg |
| Ground Clearance (mm) | 150 mm |
| Front Tyre | 120/70ZR17M/C (58W) (Tubeless) |
|---|---|
| Rear Tyre | 180/55ZR17M/C (73W) (Tubeless) |
| Frame | Diamond |
| Caster Angle | 24º50 |
| Trail | 93 mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Swingarm, (Link type suspension) |
| Front Travel | 130 mm |
| Rear Travel | 130 mm |
| Front Brake | Hydraulic dual disc brake, Ø298 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc brake, Ø245 mm |