Connect to the Dark
With their dynamic style, naked bodywork and thrilling torque-rich performance, it's no surprise that Yamaha's MT models have lured so many riders into the Dark Side of Japan. The radical MT-125 is ready to unleash even more agility, attitude and excitement to the 125 class.
Connect to the Dark
With their dynamic style, naked bodywork and thrilling torque-rich performance, it's no surprise that Yamaha's MT models have lured so many riders into the Dark Side of Japan. The radical MT-125 is ready to unleash even more agility, attitude and excitement to the 125 class.
Colour: Icon Blue
Total:
£5,302.00
Icon Blue
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£5,302.00
Ice Storm
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£5,302.00
Midnight Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£5,302.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Features
Description
Darkness is the Next Level
Get ready for a radical change to the way you see the world. Because this dynamic Hyper Naked is ready to power you into the thrilling new dimension of the Dark Side of Japan where unconventional attitude is key and where the bikes are Masters of Torque. Discover the Dark rider inside of you with the MT-125.
Featuring a characterful torque-rich engine, as well as compact mass-forward bodywork and aggressive MT design, this exciting 125 is like no other. So get ready to discover the Dark rider inside of you. Because this lightweight Hyper Naked is going to transform your world.
Built with pure MT DNA, this sporty lightweight is the ultimate introduction to the Hyper Naked motorcycling experience. So find out what it's like to ride a true Master of Torque and discover your Dark Side.
Colours
-Ice Storm
- Icon Blue
- Tech Black
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 125 cc |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.7 mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Maximum Power | 11.0 kW @ 10,000 rpm |
| Maximum Torque | 11.5 Nm @ 8,000 rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Consumption | 2.1 l / 100km |
| CO2 Emissions | 48 g / km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Oil Tank Capacity | 1.05 l |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 10 l |
| Length (mm) | 1,960 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 1,065 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,325 mm |
| Weight (kg) | 142 kg |
| Ground Clearance (mm) | 160 mm |
| Front Tyre | 100/80-17 M/C 52S |
|---|---|
| Rear Tyre | 140/70-17 M/C 66S |
| Frame | Diamond |
| Caster Angle | 26º |
| Trail | 95 mm |
| Front Suspension System | Upside-down telescopic fork, Ø41 mm |
| Rear Suspension System | Swingarm, (Link type suspension) |
| Front Travel | 130 mm |
| Rear Travel | 110 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø 292 mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø 220 mm |