Move Smart.
NEO's Dual Battery is the smart move for riders who are looking for an extended riding range of up to 68km*. Located beneath the flip-up seat, the two portable lithium-ion batteries are designed to maintain a high level of efficiency for 10,000km / 2 years – and can be charged while on the scooter or easily removed and charged in your office or home. (*Tested in WMTC Class 1 in STD mode, fully charged battery at a temperature of 25°C.)
Move Smart.
NEO's Dual Battery is the smart move for riders who are looking for an extended riding range of up to 68km*. Located beneath the flip-up seat, the two portable lithium-ion batteries are designed to maintain a high level of efficiency for 10,000km / 2 years – and can be charged while on the scooter or easily removed and charged in your office or home. (*Tested in WMTC Class 1 in STD mode, fully charged battery at a temperature of 25°C.)
Colour: Milky White
Total:
£3,127.00
Milky White
All prices include preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,127.00
Midnight Black
All prices include preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,127.00
Aqua
All prices include preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£3,127.00
Tech Highlights
Features
Description
Move Smart
Yamaha has been developing and producing electric vehicles for three decades – as well as being recognized as one of the world's most respected manufacturers of high-quality scooters – so you can be sure that the stylish NEO's comes with attractive design, the latest technology and first-class reliability. Comfortable, agile and easy to ride, this new generation Yamaha scooter is powered by a lithium-ion battery and driven by a hub-mounted electric motor that gives you strong and controllable acceleration – but with zero emissions and a super quiet ride! NEO's: Move Smart.
NEO's Dual Battery is the smart move for riders who are looking for an extended riding range of up to 68km*. Located beneath the flip-up seat, the two portable lithium-ion batteries are designed to maintain a high level of efficiency for 10,000km / 2 years – and can be charged while on the scooter or easily removed and charged in your office or home. (*Tested in WMTC Class 1 in STD mode, fully charged battery at a temperature of 25°C.)
Colours
- Milky White
- Midnight Black
- Aqua
Details
- NEO's Dual Battery model with an extended range
- Removable Yamaha lithium-ion battery
- Smooth, quiet and efficient electric power
- Direct drive hub-mounted electric motor
- Quick and controllable acceleration
- Universal riding position for any size and experience
- Removable Yamaha lithium-ion battery
- Selectable ride modes
- Ultra-quiet running
- Simple, compact and universal styling
- Connectivity via Yamaha MyRide app
- Jet helmet underseat storage
- Stylish and easy-to-read LCD instruments
- Smart Key keyless system
- Full LED lighting
Specifications
| Maximum Power | 2.5kW @ 400 rpm |
|---|---|
| Maximum Torque | 136.0Nm @ 50 rpm |
| Engine Type | Excitation 3 phase synchronized motor |
| Length (mm) | 1,875 mm |
|---|---|
| Width (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 1,120 mm |
| Wheel Base (mm) | 1305 mm |
| Weight (kg) | 90 kg |
| Ground Clearance (mm) | 135 mm |
| Front Tyre | 110-70-13M/C 48P Tubeless |
|---|---|
| Rear Tyre | 130-70-13M/C 63P Tubeless |
| Frame | Underbone |
| Caster Angle | 25°30′ |
| Trail | 84 mm |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Swingarm |
| Front Travel | 90 mm |
| Rear Travel | 80 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc brake |
| Rear Brake | Mechanical leading trailing drum brake |