Play the Ray.
Getting the best value for money is more important to you than ever before. And the sharp-looking RayZR scooter has been specially developed by Yamaha to provide affordable and reliable urban transportation that is always there for you.
Midnight Black
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£2,551.00
Anodized Red
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£2,551.00
Matt Cyan
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£2,551.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Features
Description
- Lightest Yamaha scooter
- 125cc Blue Core engine
- Start & Stop system
- LCD instruments
- Unified Brake System
- Underseat storage
- Comfortable riding position
- Dynamic motorcycle-style body design
- One-push start system
Play the Ray
Getting the best value for money is more important to you than ever before. And the sharp-looking RayZR scooter has been specially developed by Yamaha to provide affordable and reliable urban transportation that is always there for you.
You're in for a surprise when you see how much this entry level scooter has to offer! Its economical 125cc Blue Core engine features a special Power Assist for faster acceleration – and weighing only 99kg the RayZR is so agile in busy urban streets. And there's storage space for a helmet* or shopping. (*Depending on the shape of the helmet, certain models may not fit.)
Its wide dual seat ensures a relaxed ride on every journey. In many countries the RayZR can be ridden on a B car license** – and with Yamaha's renowned reliability and a wide dealer network, peace of mind comes as standard. (**Limitations and restrictions may apply per country under applicable local laws. Additionally, Yamaha recommends all riders to take a motorcycle training course before riding any two or three wheeled vehicles.)
Colours
- Matt Cyan
- Anodized Red
- Midnight Black
Specifications
| Engine Type | 4-stroke, SOHC, 2-valves, Air-cooled |
|---|---|
| Displacement | 125 cc |
| Bore x Stroke | 52.4 × 57.9 mm |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Maximum Power | 6.0kW @ 6,500 rpm |
| Maximum Torque | 9.7Nm @ 5,000 rpm |
| Starter System | Electric Starter and Kickstarter |
| Transmission | V-Belt Automatic |
| Lubrication System | Wet sump |
| Fuel Consumption | 1.8 l / 100 km |
| CO2 Emissions | 42 g / km |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Ignition System | TCI |
| Fuel Tank Capacity | 5.2 l |
|---|---|
| Length (mm) | 1,880 mm |
| Width (mm) | 685 mm |
| Height (mm) | 1,190 mm |
| Wheel Base (mm) | 1,280 mm |
| Weight (kg) | 99 kg |
| Ground Clearance (mm) | 145 mm |
| Front Tyre | 90/90-12 Tubeless |
|---|---|
| Rear Tyre | 110/90-10 Tubeless |
| Front Suspension System | Telescopic forks |
| Rear Suspension System | Unit Swing |
| Front Travel | 90 mm |
| Rear Travel | 80 mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc brake |
| Rear Brake | Mechanical leading trailing drum brake |