Reimagine everything.
2025 Wolverine® RMAX™2 1000 Sport
From
£27,300.00
Reimagine everything.
The Wolverine® RMAX™2 1000 Sport features a powerful 999cc parallel twin engine that delivers class-leading, ultra-smooth performance. With a red line at 8,500 rpm, this machine is designed for aggressive and spirited riding. Add a highly adjustable sport-tuned suspension and FOX® 2.0 shocks and you're adventure ready. Plus, the engine's durability and reliability ensure complete peace of mind for the rider. #DRIVENBYFREEDOM
Reimagine everything.
The Wolverine® RMAX™2 1000 Sport features a powerful 999cc parallel twin engine that delivers class-leading, ultra-smooth performance. With a red line at 8,500 rpm, this machine is designed for aggressive and spirited riding. Add a highly adjustable sport-tuned suspension and FOX® 2.0 shocks and you're adventure ready. Plus, the engine's durability and reliability ensure complete peace of mind for the rider. #DRIVENBYFREEDOM
Colour: Team Yamaha Blue
Total:
£27,300.00
Team Yamaha Blue
Price includes VAT.
£27,300.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Features
Description
- Powerful 999cc parallel twin engine
- The toughest transmission
- Three drive modes, one ultra-versatile machine
- On Command system - Turf Mode
- FOX® 2.0 fully adjustable suspension
- EPS assist
- Racing-inspired styling
- Premium sport interior
- Durability you can count on
REIMAGINE EVERYTHING.
The Wolverine® RMAX™2 1000 Sport features a powerful 999cc parallel twin engine that delivers class-leading, ultra-smooth performance. With a red line at 8,500 rpm, this machine is designed for aggressive and spirited riding. Add a highly adjustable sport-tuned suspension and FOX® 2.0 shocks and you're adventure ready. Plus, the engine's durability and reliability ensure complete peace of mind for the rider. #DRIVENBYFREEDOM
Equipped with Yamaha's Ultramatic® transmission, the Wolverine® RMAX™2 1000 Sport offers unmatched off-road capability. The CVT system includes a centrifugal clutch and a constant-tension belt system, backed by a 10-year belt warranty, making gear switching less frequent and off road adventures more fun. Enjoy seamless handling of obstacles at high revs and choose a low gear for increased torque in challenging conditions.
Striking in Yamaha Blue with stylish wheel accents, the Wolverine® RMAX™2 1000 Sport also offers a premium sport interior for comfort and style. With ultra-plush cut-and-sew seats in Yamaha Blue, both driver and passengers can tackle rugged backcountry adventures in ultimate comfort and style. Pair that with three drive modes and adjustable EPS and you're set for anything the terrain can throw at you.
COLOURTeam Yamaha Blue
AT A GLANCE
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, Parallel Twin |
|---|---|
| Fuel System | Mikuni fuel injection with dual 48mm throttle bodies plus YCC-T and D-mode |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 999cc |
| Bore x stroke | 93 mm x 73.5 mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Lubrication System | Dry sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock and Turf mode |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent Double Wishbone with Anti-Sway Bar, 361 mm of wheel travel /FOX 2.0 piggy back shocks with pre-load, high/low speed compression adjustability |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent Double Wishbone, 429 mm of wheel travel /FOX 2.0 piggy back shocks with pre-load, high/low speed compression adjustability |
| Front brake | Dual ventilated hydraulic disc |
| Rear brake | Dual ventilated hydraulic disc, Shaft mounted parking brake |
| Front tyres | AT30 x 10-14 GBC® Terra Master® |
| Rear tyres | AT30 x 10-14 GBC® Terra Master® |
| Steering system | Rack and Pinion Steering Assembly with selectable Electric Power Steering |
| Towing capacity | 907 kg |
| Overall length | 3,030 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,680 mm |
| Overall height | 1,975 mm |
| Seat height | 872 mm |
| Wheelbase | 2,202 mm |
| Min. turning radius | 6,000 mm |
| Fuel tank capacity | 35 L |
| Oil tank capacity | 5.5 L |
| Cargo bed | 272 kg |