Built for thrill-seekers.
Conquer the waves with an adrenaline-pumping performance in a sleek white and black colourway with edgy neon accents. The latest GP HO is a pure sport machine from its ultra-lightweight body to the industry-first Auto-Trim that lets you split the waves in cornering like never before. Each aspect is designed to deliver exhilarating action.
Built for thrill-seekers.
Conquer the waves with an adrenaline-pumping performance in a sleek white and black colourway with edgy neon accents. The latest GP HO is a pure sport machine from its ultra-lightweight body to the industry-first Auto-Trim that lets you split the waves in cornering like never before. Each aspect is designed to deliver exhilarating action.
Colour: Light Green Grey Metallic
Total:
£18,390.00
Light Green Grey Metallic
£18,390.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- High Output, DOHC, 16V, 1,898cc engine
- Extensive and practical storage facilities
- Race-inspired pump design and intake grate
- Lightweight hull for top performance
- Race-inspired adjustable steering
- RiDE® system (Reverse with Intuitive Deceleration Electronics)
- Extended rear platform and towing hook
- Auto-Trim function with cornering and launch control
- Race-inspired ergonomics
- 4.3 inch multi-function colour display with fast access
Built for thrill-seekers.
Conquer the waves with an adrenaline-pumping performance in a sleek new Black Solid and sporty graphics design. The latest GP HO is a pure sport machine from its ultra-lightweight body to the industry-first Auto-Trim that lets you split the waves in cornering like never before. Each of its aspects are designed to deliver exhilarating action.
Fire up those powerful revs and accelerate away with our latest High Output 1.9 litre 4-stroke engine, which is the largest in the industry. The innovative ride-enhancing features, like the race-inspired top-loader intake grate and ride plate further enhance acceleration, cornering and rough water hook-up.
Enjoy complete confidence in handling and control with the optimised seat design and sitting position, handlebar shape, deeper footwells and lower centre of gravity within the ultra-lightweight body. The Auto-Trim system, with automated launch and cornering control, takes the GP HO to the next level.
At a glanceSpecifications
| Engine type | 4-stroke, 4-cylinder, 1.9 L High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,898cc |
| Pump type | 155 mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70 L |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Supercharger | No |
| Lubrication System | Wet sump |
| Length | 3,350 mm |
|---|---|
| Width | 1,240 mm |
| Height | 1,200 mm |
| Dry Weight | 324 kg |
| Storage capacity | 107.6 L |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |