Ultimate performance.
Turn your adrenaline up to 11 with the impressive racing-inspired GP SVHO in racy red with stylish black accents. Go beyond extreme with a supercharged ultra-powerful 4-cylinder SVHO engine. Cut through the waves in total confidence thanks to the lightweight hull, slim design and cornering precision, delivering excitement without compromise.
Ultimate performance.
Turn your adrenaline up to 11 with the impressive racing-inspired GP SVHO in racy red with stylish black accents. Go beyond extreme with a supercharged ultra-powerful 4-cylinder SVHO engine. Cut through the waves in total confidence thanks to the lightweight hull, slim design and cornering precision, delivering excitement without compromise.
Colour: Torch Red
Total:
£21,500.00
Torch Red
Prices includes VAT at 20%.
£21,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
Ultimate performance.
Turn your adrenaline up to 11 with the impressive racing-inspired GP SVHO in an iconic vibrant Deep Purplish Blue Metallic. Go beyond extreme with a supercharged ultra-powerful 4-cylinder SVHO engine. Cut through the waves in total confidence thanks to the lightweight hull, slim design and cornering precision, delivering excitement without compromise.
Feel the joy and exhilaration of an instant blast of flagship-level power. The GP SVHO is a class-leading model featuring an array of engineering innovations that make riding it a straight shot in the arm of pure excitement. The Yamaha Motor signature features the lightweight NanoXcel2® hull, deck-paired with the revolutionary RiDE® control system for premium performance.
We did the detail, so you get all the thrills with superb levels of control. A race-inspired top-loader sports grate and ride plate enhance handling, cornering, and rough water hook-up. The lower centre point of gravity, improved seating ergonomics and handlebar design deliver an even greater rider experience. Plus the optional Yamaha Music integrated audio system for ultimate sound clarity and quality at any speed.
COLOUR
Torch Red
AT A GLANCE- Race-inspired ergonomics
- Auto-trim function
- 4.3 inch multi-function colour display with fast access
- Race-inspired pump design
- Supercharged, DOHC, 16V 1,812cc engine
- Extended rear platform and towing hook
- Lightweight hull for top performance
- Race-inspired adjustable steering
- Extensive and practical storage facilities
- RiDE® system (Reverse with Intuitive Deceleration Electronics)
Specifications
| Engine type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,812cc |
| Pump type | 160 mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded premium Gasoline |
| Fuel capacity | 70 L |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Supercharger | Yes |
| Lubrication System | Wet sump |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Length | 3,350 mm |
|---|---|
| Width | 1,240 mm |
| Height | 1,200 mm |
| Dry Weight | 344 kg |
| Storage capacity | 107.6 L |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |