Supercharge your adventure.
Bring a big grin to your face as you get your heart racing and conquer the waves with the latest FX SVHO in the striking Black Solid colour. Be ready to supercharge adventures your way in adrenaline-pumping luxury and performance, the two distinctive sides of this outstanding powerful three-seat touring WaveRunner.
Supercharge your adventure.
Bring a big grin to your face as you get your heart racing and conquer the waves with the latest FX SVHO in the striking Black Solid colour. Be ready to supercharge adventures your way in adrenaline-pumping luxury and performance, the two distinctive sides of this outstanding powerful three-seat touring WaveRunner.
Colour: Black Solid
Total:
£22,890.00
Black Solid
£22,890.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Longest, most comfortable hull in the range
- Smartphone synchronisation capability
- Supercharged SVHO 1,812cc engine with EFI
- Seven-inch display with Enhanced Drive Control Modes
- GPS chart plotter ready
- Unique 4-step tilt-adjustable steering system
- Easy access glove box
- Revolutionary RiDE® system for intuitive control
- Audio integrated with control via display
Supercharge your adventure.
Bring a big grin to your face as you get your heart racing and conquer the waves with the latest FX SVHO in the striking Black Solid colour. Be ready to supercharge adventures your way in adrenaline-pumping luxury and performance, the two distinctive sides of this outstanding powerful three-seat touring WaveRunner.
Don't compromise on comfort or performance. The supercharged SVHO engine and capable hull are a perfect double act; smooth, impressive power, coupled with stable, agile handling for a supremely comfortable ride.
Cutting-edge technology and innovation are fully packed in this astonishing design with our revolutionary and intuitive RiDE® control system, adaptive electronic trim, Cruise Assist and integrated security feature. The FX SVHO now also comes with an integrated audio system, so you can listen to your favourite summer tunes in style.
At a glanceSpecifications
| Engine type | Supercharged 4-cylinder, Super Vortex High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,812cc |
| Pump type | 160 mm axial flow |
| Fuel | Unleaded premium Gasoline |
| Fuel capacity | 70 litres |
| Bore x stroke | 86 mm × 78 mm |
| Compression ratio | 8.5 : 1 |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Oil capacity | 5.3 litres |
| Supercharger | Yes |
| Lubrication System | Wet sump |
| Length | 3.58 m |
|---|---|
| Width | 1.27 m |
| Height | 1.23 m |
| Dry Weight | 396 kg |
| Storage capacity | 168.3 litres |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |