Live life to the luxe.
Whether you're piercing through the waves, or gently cruising across the bay, the latest VX DeLuxe delivers ultimate versatility and enjoyment on the water. The 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine engine provides plenty of excitement, combined with a whole range of great features and functionality to enhance your riding pleasure. And with its sporty silhouette complemented by striking blues and on-trend graphics, you'll look as great as you feel.
Live life to the luxe.
Whether you're piercing through the waves, or gently cruising across the bay, the latest VX DeLuxe delivers ultimate versatility and enjoyment on the water. The 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine engine provides plenty of excitement, combined with a whole range of great features and functionality to enhance your riding pleasure. And with its sporty silhouette complemented by striking blues and on-trend graphics, you'll look as great as you feel.
Colour: Light Blue
Total:
£13,890.00
Light Blue
£13,890.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- RiDE® system (Reverse with Intuitive Deceleration Electronics)
- 4.3 inch multi-function colour display with fast access
- Easier re-boarding with redesigned steps and more grips
- High Output, DOHC, 16V, 1,049cc engine
- Extensive and practical storage facilities
- Sleek, modern design and striking graphics
- Comfortable seat design and optimum handling
- Unique electronic systems for maximum control
LIVE LIFE TO THE LUXE.
Whether you're piercing through the waves, or gently cruising across the bay, the latest VX DeLuxe delivers ultimate versatility and enjoyment on the water. The 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine engine provides plenty of excitement, combined with a whole range of great features and functionality to enhance your riding pleasure. And with its sporty silhouette complemented by striking blues and on-trend graphics, you'll look as great as you feel.
Versatility tops the charts of the many factors that make the VX models our most sought-after personal watercraft. An impressive performance repertoire that takes you from the adrenaline-pumping excitement of water sports to relaxed explorations of charming waterways and hidden coves inspires enduring loyalty.
The latest VX DeLuxe is a stand-out premium watercraft, delivering a potent blend of high-performance excitement, precision handling, riding comfort and outright style. Now with a lightweight NanoXcel2® deck, the VX DeLuxe is a sure bet for the ultimate riding experience.
COLOURS
Light Blue
AT A GLANCE
Specifications
| Engine type | 4-stroke, TR-1 High Output, 3-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 1,049 cc |
| Pump type | 155 mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70 L |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Supercharger | No |
| Length | 3,370 mm |
|---|---|
| Width | 1,240 mm |
| Height | 1,200 mm |
| Dry Weight | 311 kg |
| Storage capacity | 113.9 L |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |