All the thrills, all the chill.
2026 FX Cruiser SVHO
From
£24,500.00
All the thrills, all the chill.
Looking for adrenaline-pumping action or relaxed adventures? The FX Cruiser SVHO has it all, in a sophisticated matt teal with black accents for an understanded yet aggressive look, or sophisticated white, which looks amazing on the waves. Open the throttle and you'll discover an impressive sports machine ready for extreme performance, or just go smooth and enjoy the scenery with the best cruising features and innovations.
All the thrills, all the chill.
Looking for adrenaline-pumping action or relaxed adventures? The FX Cruiser SVHO has it all, in a sophisticated matt teal with black accents for an understanded yet aggressive look, or sophisticated white, which looks amazing on the waves. Open the throttle and you'll discover an impressive sports machine ready for extreme performance, or just go smooth and enjoy the scenery with the best cruising features and innovations.
Colour: Lagoon Blue
Total:
£24,500.00
Lagoon Blue
Prices includes VAT at 20%.
£24,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Extra features as standard
- 30% more storage
- Unique, simple-to-use security system
- Supercharged, DOHC, 16V 1,812cc engine
- Yamaha Music integrated audio system
- Enhanced Drive Control Modes
- Seven inch colour touch screen display
- Luxury, comfort, footwell drainage and easier re-boarding
- Electronic trim system
- Aerodynamic shape
- Electronic control
ALL THE THRILLS,ALL THE CHILL.
Looking for adrenaline-pumping action or relaxed adventures? The FX Cruiser SVHO has it all, in a striking all matte black colour for an understated yet aggressive look, or sophisticated white which looks amazing on the waves. Open the throttle and you'll discover an impressive sports machine ready for extreme performance, or just go smooth and enjoy the scenery with the best cruising features and innovations.
Awesome performance, and incredible handling. The supercharged Yamaha SVHO engine works beautifully with the sleek body shape and lightweight hull to deliver awesome performance with stable, agile handling, all complemented by our revolutionary and intuitive-to-use RiDE® control system.
The cutting-edge all-electronic control systems make the FX Cruiser SVHO a leader in comfort, convenience and control, with features like Cruise Assist, three-position No-Wake Mode, electronic reverse and T.D.E. (Thrust Directional Enhancement Control) and theatre-style seating for three.
COLOURS
Lagoon Blue
AT A GLANCESpecifications
| Engine type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,812 cc |
| Pump type | 160 mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded premium Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Oil capacity | 3.7l |
| Supercharger | Yes |
| Length | 3,580mm |
|---|---|
| Width | 1,270mm |
| Height | 1,200mm |
| Dry Weight | 397kg |
| Storage capacity | 168.3l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |