Supercharge your adventure.
Bring a big grin to your face as you get your heart racing and conquer the waves with the latest FX SVHO in striking deep purple and black that stand out without shouting. Be ready to supercharge adventures your way in adrenaline-pumping luxury and performance, the two distinctive sides of this outstanding powerful three-seat touring WaveRunner.
Supercharge your adventure.
Bring a big grin to your face as you get your heart racing and conquer the waves with the latest FX SVHO in striking deep purple and black that stand out without shouting. Be ready to supercharge adventures your way in adrenaline-pumping luxury and performance, the two distinctive sides of this outstanding powerful three-seat touring WaveRunner.
Colour: Nightshade
Total:
£23,500.00
Nightshade
Prices includes VAT at 20%.
£23,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- RiDE® system (Reverse with Intuitive Deceleration Electronics)
- Unique, simple-to-use security system
- Multi-mount accessory system
- 30% more storage for even bigger adventures
- Supercharged, DOHC, 16V 1,812cc engine
- Seven-inch colour touch screen display
- Comfort, footwell drainage and easier re-boarding
- Aerodynamic shape
- Yamaha Music integrated audio system
- Enhanced Drive Control Modes
SUPERCHARGE YOUR ADVENTURE.
Bring a big grin to your face as you get your heart racing and conquer the waves with the latest FX SVHO in striking deep purple and black that stand out without shouting. Be ready to supercharge adventures your way in adrenaline-pumping luxury and performance, the two distinctive sides of this outstanding powerful three-seat touring WaveRunner.
Don't compromise on comfort or performance. The supercharged SVHO engine and capable hull are a perfect double act; smooth, impressive power, coupled with stable, agile handling for a supremely comfortable ride.
Cutting-edge technology and innovation are fully packed in this astonishing design with our revolutionary and intuitive RiDE® control system, adaptive electronic trim, Cruise Assist and integrated security feature. The FX SVHO now also comes with a Yamaha Music integrated audio system for ultimate sound clarity and quality at any speed.
COLOUR
Nightshade
AT A GLANCESpecifications
| Engine type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,812 cc |
| Pump type | 160mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded premium Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Oil capacity | 3.7l |
| Supercharger | Yes |
| Length | 3,580mm |
|---|---|
| Width | 1,270mm |
| Height | 1,200mm |
| Dry Weight | 396kg |
| Storage capacity | 168.3l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |