Expand your horizon.
Take a leap forwards into cruising comfort and style with the FX Cruiser HO. The reimagined racing red with grey and black colours will make you stand out, whilst the heady blend of powerful, High Output Yamaha engine, smooth-riding hull and revolutionary RiDE® control system will bring you unequalled performance and widen your riding horizon.
Expand your horizon.
Take a leap forwards into cruising comfort and style with the FX Cruiser HO. The reimagined racing red with grey and black colours will make you stand out, whilst the heady blend of powerful, High Output Yamaha engine, smooth-riding hull and revolutionary RiDE® control system will bring you unequalled performance and widen your riding horizon.
Colour: Torch Red / White
Total:
£22,000.00
Torch Red / White
Prices includes VAT at 20%.
£22,000.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Torch Red / White AT A GLANCE
- Aerodynamic shape
- Luxury, comfort, footwell drainage and easier re-boarding
- 30% more storage for even bigger adventures
- Complete control, minimal effort
- RiDE® system (Reverse with intuitive Deceleration Electronics)
- Take your adventure in a new direction
- High Output, DOHC, 16V, 1,898cc engine
- Yamaha Music integrated audio system
- Unique, simple-to-use security system
- Enhanced Drive Control Modes
- Seven inch colour touch screen display
EXPAND YOUR HORIZON.
Take a leap forwards into cruising comfort and style with the FX Cruiser HO. The reimagined racing red with grey and black colours will make you stand out, whilst the heady blend of powerful, High Output Yamaha engine, smooth-riding hull and revolutionary RiDE® control system will bring you unequalled performance and widen your riding horizon.
Feel the power of the 1,898cc HO engine. Explore the agile, surefooted handling of the sleek hull design, coupled with a lightweight NanoXcel2® deck, the revolutionary level of intuitive control offered by our exclusive RiDE® system, as well as the ingenious electronic control systems and the enhanced display user interface. There will be no going back.
Your journey of discovery continues as you explore the remarkable 7-inch Connext® display with Security and Enhanced Drive Control Modes, the adaptive trim system and a host of other features, including an extended stern platform, adjustable steering tilt, three-person cruiser seat and pull-up cleats. Also, the Yamaha Music integrated audio system for ultimate sound clarity and quality at any speed is included.
COLOURSpecifications
| Engine type | 4-stroke, 4-cylinder, 1.9l High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,898cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Oil capacity | 2.6l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,580mm |
|---|---|
| Width | 1,270mm |
| Height | 1,200mm |
| Dry Weight | 380kg |
| Storage capacity | 168.3l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |