All-round amazing.
The FX HO is an outstanding choice for either relaxed cruising or sporty thrill-seekers. This personal watercraft promises to provide the ideal balance of performance and comfort and a variety of features designed to increase riding pleasure. You're going to fall head over heels in love with this sophisticated-looking machine with understated blues and greys that are harmonious with the water.
All-round amazing.
The FX HO is an outstanding choice for either relaxed cruising or sporty thrill-seekers. This personal watercraft promises to provide the ideal balance of performance and comfort and a variety of features designed to increase riding pleasure. You're going to fall head over heels in love with this sophisticated-looking machine with understated blues and greys that are harmonious with the water.
Colour: Deepwater Blue
Total:
£20,500.00
Deepwater Blue
Prices includes VAT at 20%.
£20,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Deepwater Blue AT A GLANCE
- Simple and sports-ready
- Ride your way
- Luxury, comfort, footwell drainage and easier re-boarding
- RiDE® system (Reverse with intuitive Deceleration Electronics)
- Enhanced Drive Control Modes
- Aerodynamic shape
- High Output, DOHC, 16V, 1,898cc engine
- Complete control, minimal effort
- Unique, simple-to-use security system
- Seven inch colour touch screen display
ALL-ROUND AMAZING.
The FX HO is an outstanding choice for either relaxed cruising or sporty thrill-seekers. This personal watercraft promises to provide the ideal balance of performance and comfort and a variety of features designed to increase riding pleasure. You're going to fall head over heels in love with this sophisticated-looking machine with understated blues and greys that are harmonious with the water.
The bold 1,898cc engine, with its high-pressure fuel pump and intelligent electronic throttle control system, delivers smooth, powerful and efficient performance. The elegant hull and lighter-weight NanoXcel2® deck, combined with the remarkable RiDE® system, promise the most comfortable, stable handling you've ever experienced.
ThThe FX HO is a true all-rounder, with features like the 7-inch Connext® display with Security and Enhanced Drive Control Modes, No Wake Mode and Cruise Assist, luxury seating for three, a large, stable swim platform, an extra deep re-boarding step, dual grab handles, plenty of storage space that guarantee top-notch experience alone, with your partner, family or friends.
COLOURSpecifications
| Engine type | 4-stroke, 4-cylinder, 1.9 Liter High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,898cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Oil capacity | 2.6l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,580mm |
|---|---|
| Width | 1,270mm |
| Height | 1,200mm |
| Dry Weight | 372kg |
| Storage capacity | 168.3l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |