Supercharged luxury and GPS precision
2026 FX Limited SVHO
From
£24,500.00
Supercharged luxury and GPS precision
The FX Limited SVHO is Yamaha's most powerful and feature-packed WaveRunner. It's engineered for riders who demand top-end speed, smooth control and next-level luxury on every adventure.
Black
£24,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Supercharged SVHO engine
- 7? Connext touchscreen
- GPS-enhanced drive control
- Dual auto trim modes
- Premium two-piece cruiser seat
- Storage, cooler and glove box
- Factory-installed audio system
ALL THE THRILLS,ALL THE CHILL.
The FX Limited SVHO is Yamaha's most powerful and feature-packed WaveRunner. It's engineered for riders who demand top-end speed, smooth control and next-level luxury on every adventure.
Powered by Yamaha's 1812cc Super Vortex High Output marine engine and 160 mm high-pressure pump, it delivers explosive acceleration and consistent, thrilling performance across all water conditions.
With a 7? Connext touchscreen, factory audio, GPS drive control and high-end comfort features throughout, the FX Limited SVHO elevates every ride with technology, style and versatility.
COLOUR
Black
AT A GLANCESpecifications
| Engine type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
|---|---|
| Displacement | 1,812 cc |
| Fuel | Unleaded premium Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Oil capacity | 3.7l |
| Supercharger | Yes |
| Length | 3,580 mm |
|---|---|
| Width | 1,270 mm |
| Height | 1,200 mm |
| Dry Weight | 398 kg |
| Storage capacity | 168.3l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |