Unleash your inner adventurer.
The JetBlaster is pure fun personified. Styled in an iconic combination of black, white, and rich blue with sleek graphics, the JetBlaster is simply stunning. An outstanding blend between a top-quality engine and a great power-to-weight ratio guarantee adrenaline seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves.
Unleash your inner adventurer.
The JetBlaster is pure fun personified. Styled in an iconic combination of black, white, and rich blue with sleek graphics, the JetBlaster is simply stunning. An outstanding blend between a top-quality engine and a great power-to-weight ratio guarantee adrenaline seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves.
Colour: Black
Total:
£9,000.00
Black
£9,000.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- TR-1® 1,049cc, 3-cylinder engine
- Custom designed handlebar and traction matting
- Lightweight hull for top performance
- Ample storage as standard
- Performance-inspired electric trim
- A modern classic
Unleash your inner adventurer.
The JetBlaster is pure fun personified. Styled in an iconic vibrant Deep Purplish Blue Metallic with sleek graphics, the JetBlaster is simply stunning. An outstanding blend between a top-quality engine and a great power-to-weight ratio guarantee adrenaline seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves.
Our JetBlaster is ready for fun and exciting riding, with foot chocks enabling near-instant mastery of tricks, flicks and stunts, a handlebar that's purpose-built for slick moves, and an enhanced electric trim for easy control and instant gratification.
We have crafted the JetBlaster's high-quality hull and deck from NanoXcel2®, making it both strong and lightweight. Fuse this with a TR-1® High Output engine and power-to-weight ratio, and you get some serious thrill-seeking potential.
At a glanceSpecifications
| Engine type | 4-stroke, 3-cylinder, TR-1 High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,049 cc |
| Pump type | 144 mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 50 L |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Supercharger | No |
| Length | 3,000 mm |
|---|---|
| Width | 1,140 mm |
| Height | 1,120 mm |
| Dry Weight | 261 kg |
| Storage capacity | 5.5 L |
|---|---|
| Rider capacity | 1-2 people |