Ride like a PRO.
The JetBlaster PRO is the ideal choice for all-action fun. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio, multi-function colour display, performance inspired electric trim, and Yamaha's revolutionary RiDE® system and T.D.E. for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racy colour scheme and sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Ride like a PRO.
The JetBlaster PRO is the ideal choice for all-action fun. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio, multi-function colour display, performance inspired electric trim, and Yamaha's revolutionary RiDE® system and T.D.E. for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racy colour scheme and sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Colour: Light Leaf Green
Total:
£12,000.00
Light Leaf Green
£12,000.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- TR-1® High Output, 1,049cc, 3-cylinder engine
- Custom designed handlebar and chocks
- Lightweight hull for top performance
- Manoeuvre with confidence
- RiDE® system (Reverse with intuitive Deceleration Electronics)
- 4.3 inch multi-function colour display with fast access
- Ample storage as standard
- Performance-inspired electric trim
- A modern classic design
- Watersports ready
Ride Like a Pro.
The JetBlaster PRO is the ideal choice for all-action fun. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio, multi-function colour display, performance inspired electric trim, and Yamaha's revolutionary RiDE® system and T.D.E. for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racy colour scheme and sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Our JetBlaster PRO is ready for fun and exciting riding, with foot chocks enabling near-instant mastery of tricks, flicks and stunts; a handlebar that's purpose-built for slick moves, and an enhanced electric trim for easy control and instant gratification. The PRO also has a handy reboarding step to make getting back on a breeze.
We have crafted the JetBlaster PRO's high-quality hull from innovative, durable NanoXcel2®, making it both strong and lightweight. Fuse this with a TR-1® High Output engine and power-to-weight ratio, and you get some serious thrill-seeking potential.
At a glanceSpecifications
| Engine type | 4-stroke, 3-cylinder, TR-1 High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,049 cc |
| Pump type | 144 mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 50 L |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Supercharger | No |
| Length | 3,000 mm |
|---|---|
| Width | 1,140 mm |
| Height | 1,180 mm |
| Dry Weight | 244 kg |
| Storage capacity | 5.5 L |
|---|---|
| Rider capacity | 1-2 people |