Freestyle power, serious attitude.
2026 JetBlaster LTD
From
£13,500.00
Freestyle power, serious attitude.
Unapologetically playful, the JetBlaster LTD brings adrenaline, agility and LTD styling to the water. Designed for freestyle riders, it's compact, lightweight and perfectly powered by Yamaha's 1049cc TR-1 High Output engine.
White / Mint
£13,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- White / Mint AT A GLANCE
- TR 1 High Output Engine
- Electric trim and auto trim
- Freestyle ergonomics
- RiDE® with T.D.E.
- Minimalist utility
- 4.3-inch Connext display
Freestyle power, serious attitude.
Unapologetically playful, the JetBlaster LTD brings adrenaline, agility and LTD styling to the water. Designed for freestyle riders, it's compact, lightweight and perfectly powered by Yamaha's 1049cc TR-1 High Output engine.
Precision control comes from RiDE® technology, T.D.E and an electric trim system with Performance Auto Trim while a custom-cut deck and watertight glove box deliver on utility and usability.
With bold colourways, aggressive stance and fitted with the Limited Accessory Package including Footwell Audio, stern-mounted storage and mooring cover, the JetBlaster LTD is fun redefined; ready to blast beyond the ordinary.
COLOURSpecifications
| Engine type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
|---|---|
| Displacement | 1,049cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 50l |
| Oil capacity | 3.4l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,000mm |
|---|---|
| Width | 1,140mm |
| Height | 1,120mm |
| Dry Weight | 272kg |
| Storage capacity | 33.3l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-2 people |