Unleash your inner adventurer.
The JetBlaster is pure fun personified. Styled in an iconic combination of black, white, and rich blue with sleek graphics, the JetBlaster is simply stunning. An outstanding blend between a top-quality engine and a great power-to-weight ratio guarantee adrenaline seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves
Unleash your inner adventurer.
The JetBlaster is pure fun personified. Styled in an iconic combination of black, white, and rich blue with sleek graphics, the JetBlaster is simply stunning. An outstanding blend between a top-quality engine and a great power-to-weight ratio guarantee adrenaline seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves
Colour: Black
Total:
£9,500.00
Black
£9,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Black AT A GLANCE
- TR-1® 1,049cc, 3-cylinder engine
- Custom designed handlebar and traction matting
- Lightweight hull for top performance
- Storage as standard
- A modern classic
Unleash your inner adventurer.
The JetBlaster is pure fun personified. Styled in an iconic combination of black, white, and rich blue with sleek graphics, the JetBlaster is simply stunning. An outstanding blend between a top-quality engine and a great power-to-weight ratio guarantee adrenaline seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves.
Our JetBlaster is ready for fun and exciting riding, with top quality traction deck matting enabling near-instant mastery of tricks, flicks and stunts; a handlebar that's purpose-built for slick moves and an enhanced electric trim for easy control and instant gratification.
The JetBlaster 's high-quality hull is crafted from innovative, durable SMC, making it both strong and lightweight. Fuse this with a 3-cylinder, 4-stroke TR-1® Yamaha Marine engine and power-to-weight ratio, and you get some serious thrill-seeking potential.
COLOURSpecifications
| Engine type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
|---|---|
| Displacement | 1,049cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 50l |
| Oil capacity | 3.4l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,000mm |
|---|---|
| Width | 1,140mm |
| Height | 1,120mm |
| Dry Weight | 261kg |
| Storage capacity | 5.5l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-2 people |