Boost up the excitement.
Whether you're piercing through the waves or gently cruising across the bay, the latest VX Cruiser HO is the very top of the VX range with the most powerful engine of the family. A fresh colour, enhanced graphics and details streamline the sporty silhouette. 4-cylinders and 1.9 litres of High Output, for the purest excitement, are combined with exceptional cruising luxury for those for whom compromise is not an option.
Boost up the excitement.
Whether you're piercing through the waves or gently cruising across the bay, the latest VX Cruiser HO is the very top of the VX range with the most powerful engine of the family. A fresh colour, enhanced graphics and details streamline the sporty silhouette. 4-cylinders and 1.9 litres of High Output, for the purest excitement, are combined with exceptional cruising luxury for those for whom compromise is not an option.
Colour: Dusty Blue
Total:
£16,880.00
Dusty Blue
£16,880.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- RiDE® system (Reverse with Intuitive Deceleration Electronics)
- 4.3 inch multi-function colour display with fast access
- Easier re-boarding with redesigned steps and more grips
- High Output, DOHC, 16V, 1,898cc engine
- Extensive and practical storage facilities
- Sleek, modern design and striking graphics
- Comfortable seat design and optimum handling
- Unique electronic systems for maximum control
- Yamaha Music integrated audio system
BOOST UP THE EXCITMENT.
Whether you're piercing through the waves or gently cruising across the bay, the latest VX Cruiser HO is the very top of the VX range with the most powerful engine of the family. A fresh colour, enhanced graphics and details streamline the sporty silhouette. 4-cylinders and 1.9 litres of High Output, for the purest excitement, are combined with exceptional cruising luxury for those for whom compromise is not an option.
Versatility tops the charts of the many factors that make the VX models our most sought-after personal watercraft. An impressive performance repertoire that takes you from the adrenaline-pumping excitement of water sports to the relaxing world of waterway cruising inspires enduring loyalty.
The latest VX Cruiser HO is a stand-out premium watercraft, delivering a potent blend of high-performance excitement, precision handling, riding comfort and outright style. Now with a lightweight NanoXcel2® deck, the VX Cruiser HO is a sure bet for the ultimate cruising experience.
COLOURS
Dusty Blue
AT A GLANCE
Specifications
| Engine type | 4-stroke, 4-cylinder, 1.9 Liter High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,812 cc |
| Pump type | 155 mm high-pressure pump |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70 L |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Supercharger | No |
| Length | 3,370 mm |
|---|---|
| Width | 1,240 mm |
| Height | 1,200 mm |
| Dry Weight | 355 kg |
| Storage capacity | 113.9 L |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |