All-round amazing.
Whether you're piercing through the waves, or gently cruising across the bay, the latest VX DeLuxe delivers ultimate versatility and enjoyment on the water. The 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine engine provides plenty of excitement, combined with a whole range of great features and functionality to enhance your riding pleasure. And with its sporty silhouette complemented by racing inspired red with black and grey accents plus on-trend graphics, you'll look as great as you feel.
All-round amazing.
Whether you're piercing through the waves, or gently cruising across the bay, the latest VX DeLuxe delivers ultimate versatility and enjoyment on the water. The 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine engine provides plenty of excitement, combined with a whole range of great features and functionality to enhance your riding pleasure. And with its sporty silhouette complemented by racing inspired red with black and grey accents plus on-trend graphics, you'll look as great as you feel.
Colour: Black / Torch Red
Total:
£14,500.00
Black / Torch Red
Prices includes VAT at 20%.
£14,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Black / Torch Red AT A GLANCE
- RiDE® system (Reverse with Intuitive Deceleration Electronics)
- 4.3 inch multi-function colour display with fast access
- Easier re-boarding with redesigned steps and more grips
- High Output, DOHC, 16V, 1,049cc engine
- Extensive and practical storage facilities
- Sleek, modern design and striking graphics
- Comfortable seat design and optimum handling
- Unique electronic systems for maximum control
All-round amazing.
Whether you're piercing through the waves, or gently cruising across the bay, the latest VX DeLuxe delivers ultimate versatility and enjoyment on the water. The 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine engine provides plenty of excitement, combined with a whole range of great features and functionality to enhance your riding pleasure. And with its sporty silhouette complemented by racing inspired red with black and grey accents plus on-trend graphics, you'll look as great as you feel.
Versatility tops the charts of the many factors that make the VX models one of our most sought-after personal watercraft. An impressive performance repertoire that takes you from the adrenaline-pumping excitement of water sports to relaxed explorations of charming waterways and hidden coves inspires enduring loyalty.
Live life to the full. The VX DeLuxe is a stand-out premium watercraft, delivering a potent blend of high-performance excitement, precision handling, riding comfort and outright style. With a lightweight NanoXcel2® deck, the VX DeLuxe is a sure bet for the ultimate riding experience.
COLOURSpecifications
| Engine type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
|---|---|
| Displacement | 1,049cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Oil capacity | 3.4l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,370mm |
|---|---|
| Width | 1,240mm |
| Height | 1,200mm |
| Dry Weight | 311kg |
| Storage capacity | 113.9l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |