Ready for any adventure.
Passion meets practicality with the VX-EU. The 3-cylinder 1,049cc engine is capable of delivering thrill inducing speeds, whilst separate storage areas mean plenty of space for picnics and all your essentials when you're out for a gentle cruise.
Ready for any adventure.
Passion meets practicality with the VX-EU. The 3-cylinder 1,049cc engine is capable of delivering thrill inducing speeds, whilst separate storage areas mean plenty of space for picnics and all your essentials when you're out for a gentle cruise.
Colour: White
Total:
£12,500.00
White
Prices includes VAT at 20%.
£12,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- RiDE® system (Reverse with Intuitive Deceleration Electronics)
- 3-cylinder, 4-stroke, 1,049cc TR-1 engine
- Extensive and practical storage facilities
- Sleek, modern design and striking graphics
- Comfortable seat design and optimum handling
READY FOR ANY ADVENTURE.
Passion meets practicality with the VX-EU. The 3-cylinder 1,049cc engine is capable of delivering thrill inducing speeds, whilst separate storage areas mean plenty of space for picnics and all your essentials when you're out for a gentle cruise.
Versatility tops the charts of the many factors that make the VX models some of our most sought-after personal watercraft. An impressive performance repertoire that takes you from the adrenaline-pumping excitement of water sports to relaxed explorations of charming waterways and hidden coves inspires enduring loyalty.
Whilst variety is the spice of life for your adventures on the VX-EU, the predictable reliability and precision engineered durability of this model make it a popular choice for individual owners and rental companies alike. An ultra cool white colour with on-trend teal accents make this WaveRunner look as good as it feels.
COLOURWhite
AT A GLANCE
Specifications
| Engine type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
|---|---|
| Displacement | 1,049cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Oil capacity | 3.4l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,330mm |
|---|---|
| Width | 1,240mm |
| Height | 1,200mm |
| Dry Weight | 318kg |
| Storage capacity | 113.9l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |