All-around power meets adventure.
2026 VX Limited HO
From
£17,500.00
All-around power meets adventure.
Meet Yamaha's most versatile Limited model. The VX Limited HO offers elevated power and control from the 1.9 litre HO engine, wrapped in a feature-rich design that suits families and adventure riders alike.
Azure Blue
Prices includes VAT at 20%.
£17,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- 1.9 litre High Output engine
- Factory-installed audio system
- 4.3? Connext touchscreen display
- RiDE® with Reverse Assist Mode
- Comfort-first seating
- Storage and onboard utility
All-around power meets adventure.
Meet Yamaha's most versatile Limited model. The VX Limited HO offers elevated power and control from the 1.9 litre HO engine, wrapped in a feature-rich design that suits families and adventure riders alike.
From Bluetooth connection and Cruise Assist to watertight USB glove box and multi-mount tech, this WaveRunner is engineered to entertain, store and explore. It's the sweet spot of fun, utility and tech.
Built on Yamaha's proven VX platform, this model adds serious performance making it the go-to ride for anyone who wants more power and more adventure on the water.
COLOUR
Azure Blue
AT A GLANCE
Specifications
| Engine type | 4-stroke, 4-cylinder, 1.9 Liter High Output |
|---|---|
| Displacement | 1,812 cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 70l |
| Oil capacity | 2.6l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,370 mm |
|---|---|
| Width | 1,240 mm |
| Height | 1,200 mm |
| Dry Weight | 362kg |
| Storage capacity | 113.9l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-3 people |