Rule the waves.
The JetBlaster DeLuxe steps the fun up a gear. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio and Yamaha's revolutionary RiDE® system for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racing inspired colour scheme and sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Rule the waves.
The JetBlaster DeLuxe steps the fun up a gear. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio and Yamaha's revolutionary RiDE® system for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racing inspired colour scheme and sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Colour: Azure Blue / White
Total:
£10,500.00
Azure Blue / White
£10,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Azure Blue / White AT A GLANCE
- TR-1®, 1,049cc, 3-cylinder engine
- Custom designed handlebar and Hydro-Turf deck matt
- Lightweight hull for top performance
- RiDE® system (Reverse with intuitive Deceleration Electronics)
- Storage as standard
- A modern classic design
- Watersports ready
RULE THE WAVES.
The JetBlaster DeLuxe steps the fun up a gear. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio and Yamaha's revolutionary RiDE® system for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racing inspired colour scheme and sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Yamaha's JetBlaster DeLuxe is ready for fun and exciting riding, with top quality traction deck matting enabling near-instant mastery of tricks, flicks and stunts; a handlebar that's purpose-built for slick moves, and an enhanced electric trim for easy control and instant gratification. The DeLuxe also has a handy reboarding step to making getting back on a doddle.
The JetBlaster DeLuxe's high-quality hull is crafted from innovative, durable SMC, making it both strong and lightweight. Fuse this with a 3-cylinder, 4-stroke TR-1® Yamaha Marine engine and power-to-weight ratio, and you get some serious thrill-seeking potential.
COLOURSpecifications
| Engine type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
|---|---|
| Displacement | 1,049cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 50l |
| Oil capacity | 3.4l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,000mm |
|---|---|
| Width | 1,140mm |
| Height | 1,120mm |
| Dry Weight | 267kg |
| Storage capacity | 13.3l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-2 people |