Ride like a PRO.
The JetBlaster PRO is the ideal choice for all-action fun. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio, multi-function colour display and Yamaha's revolutionary RiDE® system and T.D.E. for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racing inspired colour scheme, which adds striking blue to the existing colour mix for a really stand out look plus sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Ride like a PRO.
The JetBlaster PRO is the ideal choice for all-action fun. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio, multi-function colour display and Yamaha's revolutionary RiDE® system and T.D.E. for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racing inspired colour scheme, which adds striking blue to the existing colour mix for a really stand out look plus sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Colour: Azure Blue / Lunar Yellow
Total:
£12,500.00
Azure Blue / Lunar Yellow
£12,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- Azure Blue / Lunar Yellow AT A GLANCE
- TR-1® High Output, 1,049cc, 3-cylinder engine
- Custom designed handlebar and chocks
- Lightweight hull for top performance
- Manoeuvre with confidence
- RiDE® system (Reverse with intuitive Deceleration Electronics)
- 4.3 inch multi-function colour display with fast access
- Storage as standard
- Performance-inspired electric trim
- A modern classic design
- Watersports ready
Ride Like a Pro.
The JetBlaster PRO is the ideal choice for all-action fun. Featuring a top-quality engine, a great power-to-weight ratio, multi-function colour display and Yamaha's revolutionary RiDE® system and T.D.E. for intuitive control, it guarantees thrill seekers exciting agility and user-friendly handling to quickly conquer the waves. And with the racing inspired colour scheme, which adds striking blue to the existing colour mix for a really stand out look plus sporty graphics, you're sure to catch every eye.
Our JetBlaster PRO is ready for fun and exciting riding, with foot chocks enabling near-instant mastery of tricks, flicks and stunts; a handlebar that's purpose-built for slick moves, and an enhanced electric trim for easy control and instant gratification. The PRO also has a handy reboarding step to make getting back on a breeze.
Yamaha have crafted the JetBlaster PRO's high-quality hull from innovative, durable NanoXcel2®, making it both strong and lightweight. Fuse this with a TR-1® High Output engine and power-to-weight ratio, and you get some serious thrill-seeking potential.
COLOURSpecifications
| Engine type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
|---|---|
| Displacement | 1,049cc |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 50l |
| Oil capacity | 3.4l |
| Supercharger | No |
| Length | 3,000mm |
|---|---|
| Width | 1,140mm |
| Height | 1,180mm |
| Dry Weight | 244kg |
| Storage capacity | 5.5l |
|---|---|
| Rider capacity | 1-2 people |