Simply super.
Let your racing instincts meet our racing DNA, in a new-era adrenaline machine with pro-grade performance. The pumping 3-cylinder 4-stroke TR-1® engine and enhanced sleek, lightweight hull guarantee you'll dominate the waves both in high-speed straights and aggressive corners. No race, just victory.
Simply super.
Let your racing instincts meet our racing DNA, in a new-era adrenaline machine with pro-grade performance. The pumping 3-cylinder 4-stroke TR-1® engine and enhanced sleek, lightweight hull guarantee you'll dominate the waves both in high-speed straights and aggressive corners. No race, just victory.
Colour: White Coat
Total:
£8,500.00
White Coat
£8,500.00
Tech Highlights
Displacement
Apply For Finance
Features
Description
- No longer restricted to competition use
- Special electronic "L" (Learning) mode to limit power
- Easy to refuel – large (19 litres) capacity
- Easy to transport – and to store when not in use
- Spring-assisted, three-position-adjustable steering pole
- Stable lightweight hull with wide front section
- Automatic bilge water pump and control system
- High-performance 1,049cc 4-stroke TR-1® engine
- Axial Flow 144 mm jet pump and adjustable nozzle
- Wide padded foot tray with anti-slip HydroTurf mat
- Good range and clear indication of fuel level
Simply super.
Let your racing instincts meet our racing DNA, in a new-era adrenaline machine with pro-grade performance. The pumping 3-cylinder 4-stroke TR-1® engine and enhanced sleek, lightweight hull guarantee you'll dominate the waves both in high-speed straights and aggressive corners. No race, just victory.
With its pumping three-cylinder, four-stroke engine, the sleek and ultra-light SuperJet delivers a powerful combination of blistering acceleration in the high-speed straights, while its agility, manoeuvrability and control will let you carve corners like never before.
Still getting a feel for competition-standard riding? The wider hull design and "L mode” facilitate learning, and bring the thrill of stand-up riding closer to more enthusiasts. The wide range of adjustable features will put novice and recreational riders in their comfort zone and prepare them to effortlessly enjoy a new type of riding.
At a glanceSpecifications
| Engine type | 3-cylinder, TR-1, 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 1049cc |
| Pump type | 144 mm Axial Flow |
| Fuel | Unleaded Regular Gasoline |
| Fuel capacity | 19 L |
| Bore x stroke | 82 mm x 66.2 mm |
| Compression ratio | 11.0 : 1 |
| Fuel supply system | Electronic Fuel Injection |
| Oil capacity | 3.5 litres |
| Length | 2.43 m |
|---|---|
| Width | 0.76 m |
| Height | 0.79 m |
| Dry Weight | 170 kg |
| Rider capacity | 1 person |
|---|