2 Strokes. 1st Place
This legendary 2-stroke is the kind of motocross bike that makes you want to just keep on riding. Whether you're racing, freeriding or just playing in the dirt, the YZ250's thrilling acceleration and super-agile handling make this one of the most exciting and enjoyable bikes you'll ever experience.
2 Strokes. 1st Place
This legendary 2-stroke is the kind of motocross bike that makes you want to just keep on riding. Whether you're racing, freeriding or just playing in the dirt, the YZ250's thrilling acceleration and super-agile handling make this one of the most exciting and enjoyable bikes you'll ever experience.
Colour: Icon Blue
Total:
£8,600.00
Icon Blue
All prices include preparation charges; delivery to dealer, pre-delivery inspection, petrol and VAT at 20%.
£8,600.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
2 Strokes. 1st place.
With pure race DNA flowing through it, the YZ250 is like nothing else. At some time in your race career you really need to see what this bike can do for you. You'll never forget the first time you ride a YZ250 2-stroke. Whether it's the stunning acceleration, outstanding agility or its adrenaline-inducing performance you'll understand why it's built up such a massive following all over the world.
The exhilarating 250cc liquid-cooled engine gives you an instant hit of power for holeshot-winning acceleration – and the YPVS (Yamaha Power Valve System) gives you plenty of torque at low to mid rpm. It's industry-leading KYB front forks and rear shock give outstanding traction with plenty of surface feedback – and the slimline bodywork and flat seat enable rapid weight shifting when braking, accelerating and cornering. Featuring a racing inspired updated Icon Blue colours and new graphics, the YZ250 is ready to win.
This legendary 2-stroke is the kind of motocross bike that makes you want to just keep on riding. Whether you're racing, freeriding or just playing in the dirt, the YZ250's thrilling acceleration and super-agile handling make this one of the most exciting and enjoyable bikes you'll ever experience.
Colour
Icon Blue
- Slimline bodywork
- Powerful braking system
- Industry-leading KYB suspension
- High-efficiency air intake
- Race-bred ergonomics
- In-mould graphics and factory style rims
- 250cc YPVS 2-stroke engine
- Lightweight chassis
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, 2-stroke, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 249 cc |
| Bore x Stroke | 66.4 × 72 mm |
| Compression Ratio | 8.9 - 10.6 : 1 |
| Starter System | Kick |
| Transmission | 5-speed, Constant Mesh |
| Lubrication System | Premix |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | CDI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Tank Capacity | 7L |
|---|---|
| Length (mm) | 2185 mm |
| Width (mm) | 825 mm |
| Height (mm) | 1290 mm |
| Wheel Base (mm) | 1485 mm |
| Weight (kg) | 103 kg |
| Ground Clearance (mm) | 360 mm |
| Front Tyre | 80/100-21 51M Tube type |
|---|---|
| Rear Tyre | 110/90-19 62M Tube type |
| Frame | Semi double cradle |
| Caster Angle | 27° 40 |
| Trail | 122 mm |
| Front Suspension System | Telescopic fork |
| Rear Suspension System | Link suspension, Swingarm |
| Front Travel | 300 mm |
| Rear Travel | 315 mm |
| Front Brake | Hydraulic Single Disc, Ø270 mm |
| Rear Brake | Hydraulic Single Disc, Ø240 mm |