Born for free spirits
The fashionable new XSR125 has got what it takes to get you there in less time. Its timeless looks and eye-catching colours stand out wherever you go, and the full-power 125cc 11kW engine and agile handling make every trip into work or college a whole lot more fun than going by crowded public transport.
Born for free spirits
The fashionable new XSR125 has got what it takes to get you there in less time. Its timeless looks and eye-catching colours stand out wherever you go, and the full-power 125cc 11kW engine and agile handling make every trip into work or college a whole lot more fun than going by crowded public transport.
Colour: Legend Silver
Total:
£5,401.00
Legend Silver
All prices include On-the-Road preparation charges, delivery to dealer, number plates, pre-delivery inspection, petrol, government first registration fee, Vehicle Excise Duty and VAT at 20%.
£5,401.00
Tech Highlights
Displacement
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
Born for Free Spirits
The fashionable new XSR125 has got what it takes to get you there in less time. Its timeless looks and eye-catching colours stand out wherever you go, and the full-power 125cc 11kW engine and agile handling make every trip into work or college a whole lot more fun than going by crowded public transport.
It's the newest bike in Yamaha's Sport Heritage line up, and comes with a premium specification that includes LED lights and full LCD instruments just like the larger capacity XSR700 and XSR900 – as well as a lightweight Deltabox frame and USD front forks that give a confident and comfortable ride.
More than anything, the new XSR125 is all about becoming part of Yamaha's stylish and unique Faster Sons movement that includes a whole package of clothing and accessories that match your attitude. It's the sure way to having more fun and freedom, and is ready to make things happen for you. * Limitations and restrictions may apply per country under applicable local laws.
Colours
- Legend Silver
Specifications
| Engine Type | Liquid-cooled, SOHC, Single cylinder, 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 124 cc |
| Bore x Stroke | 52 x 58.6mm |
| Compression Ratio | 11.2 : 1 |
| Maximum Power | 11kW @ 10,000rpm |
| Maximum Torque | 11.5Nm @ 8,000rpm |
| Starter System | Electric |
| Transmission | Constant Mesh, 6-speed |
| Lubrication System | Wet sump |
| Clutch Type | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Final Transmission | Chain |
| Fuel Consumption | 2.1l/100km |
| CO2 Emissions | 47g/km |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Oil Tank Capacity | 1.05l |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity | 10l |
| Length (mm) | 2,005mm |
| Width (mm) | 805mm |
| Height (mm) | 1,090mm |
| Wheel Base (mm) | 1,330mm |
| Weight (kg) | 140kg |
| Ground Clearance (mm) | 160mm |
| Front Tyre | 110/70-17 |
|---|---|
| Rear Tyre | 140/70-17 |
| Frame | Diamond |
| Caster Angle | 26º |
| Trail | 95mm |
| Front Suspension System | Upside-down telescopic fork, Ø37mm |
| Rear Suspension System | Swingarm |
| Front Travel | 130mm |
| Rear Travel | 110mm |
| Front Brake | Hydraulic single disc, Ø 267mm |
| Rear Brake | Hydraulic single disc, Ø 220mm |