Functionality, durability and all-terrain ability.
2026 Viking EPS
From
£18,180.00
Functionality, durability and all-terrain ability.
It can be tough when you're working outdoors all-year round. You need the best equipment and the hardest working partners to get the job done. So it's time to consider how the Viking can make your life a little easier!
Functionality, durability and all-terrain ability.
It can be tough when you're working outdoors all-year round. You need the best equipment and the hardest working partners to get the job done. So it's time to consider how the Viking can make your life a little easier!
Colour: Olive Green
Total:
£18,180.00
Olive Green
Price includes VAT.
£18,180.00
Yamaha Blue
Price includes VAT.
£18,180.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
Apply For Finance
Features
Description
- High-torque 686cc engine
- Electronic Fuel Injection (EFI)
- 3-mode On-Command® system
- Front and rear double wishbone suspension
- 3-seater / Walk-through floor
- Conveniently positioned controls
- Electric Power Steering (EPS)
- Easy maintenance
Functionality, durability and all-terrain ability.
It can be tough when you're working outdoors all-year round. You need the best equipment and the hardest working partners to get the job done. So it's time to consider how the Viking can make your life a little easier! The spacious 3-seat layout and walk-through floor ensure a comfortable and safe drive every time for you and your colleagues. Its double wishbone suspension is ready to take on the most rugged terrain – while the Euro-pallet sized tipping cargo bed can carry loads up to 272 kg. Equipped with our On-Command drive system with 2WD, 4WD and 4WD with Diff Lock and powered by a high-torque 686cc engine, the 3-seater Viking could be the best purchase you ever made!
It can be tough when you're working outdoors all-year round. You need the best equipment and the hardest working partners to get the job done. So it's time to consider how the Viking can make your life a little easier!
Colours
Olive Green
Yamaha Blue
Details
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, 4-stroke, Liquid-cooled, SOHC, 4-valves |
|---|---|
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 686cc |
| Bore x stroke | 102mm x 84mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 205mm wheel travel |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 205mm wheel travel |
| Front brake | Dual hydraulic disc |
| Rear brake | Dual hydraulic disc |
| Front tyres | AT25x8-12NHS |
| Rear tyres | AT25x10-12NHS |
| Steering system | Ackermann-type with Dual Mode Electric Power Steering |
| Towing capacity | 680kg |
| Overall length | 3,100mm |
|---|---|
| Overall width | 1,570mm |
| Overall height | 1,925mm |
| Seat height | 792mm |
| Wheelbase | 2,135mm |
| Min. turning radius | 4,500mm |
| Fuel tank capacity | 36.7l |
| Oil tank capacity | 2.6l |
| Cargo bed | 272kg |