A force of Nature.
Kodiak is already the leading name in the large capacity utility ATV world. And now we're taking the mid-sized utility class to the next level with the rugged Kodiak 450 EPS DL.
Olive Green
Price includes VAT.
£10,320.00
Tech Highlights
Displacement
Transmission
Starter System
23187\2025-YFM450FWBD-25_en-GB_070825135650.pdf
Apply For Finance
Features
Description
A force of nature.
Its easy to use technology, outstanding durability and Yamaha reliability enable the Kodiak 450 EPS SE to take on the toughest jobs in extreme terrain. The industry-leading On Command drive system allows you to switch seamlessly between 2WD, 4WD and even 4WD with full Differential Lock at the push of a button – and the Ultramatic automatic transmission makes every task more relaxing and enjoyable.
The Kodiak 450 EPS SE is a versatile and practical mid-sized utility ATV. Featuring exclusive Special Edition colour and graphics, premium aluminium wheels and Electronic Power Steering, it is the ultimate in comfort and convenience with a luxury twist.
The Special Edition Kodiak 450 EPS SE combines unmatched styling with the iconic Kodiak reliability and durability. A truly versatile, mid-sized ATV, this tried and tested utility machine is the ultimate work companion for those who are #DRIVENBYRESULTS.
Colours
Desert Tan/Midnight Blue
Details
- Practical and versatile mid-sized utility ATV
- The most durable ATV transmission on the market
- All day comfort, added functionality, easy to use
- Compact body design with roomy riding space
- Less fatigue and more precise handling by EPS
- Stable and planted handling and steering
- Driver selectable wheel drive system
- Low gear for hauling and tough terrain
- Excellent capacity to stow or tow cargo
- SE two-tone painted body & aluminium wheels
- Yamaha quality with high reliability
Specifications
| Engine Type | Single cylinder, 4-stroke, liquid-cooled, SOHC |
|---|---|
| Fuel System | EFI - 34 mm Mikuni |
| Starter System | Electric |
| Displacement | 421cc |
| Bore x stroke | 84.5 mm x 75 mm |
| Compression Ratio | 10 : 1 |
| Lubrication System | Wet sump |
| Ignition System | TCI |
| Drive system | On-Command® 2WD, 4WD, 4WD with Diff-lock |
| Final transmission | Shaft |
| Front suspension system | Independent double wishbone, 171 mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
|---|---|
| Rear suspension system | Independent double wishbone, 189 mm wheel travel, 5 position preload adjustment |
| Front brake | Dual hydraulic disc |
| Rear brake | Sealed oil-bathed multi-disc |
| Front tyres | AT25x8-12 6ply, E marked, aluminum wheels |
| Rear tyres | AT25x10-12 6ply, E marked, aluminum wheels |
| Steering system | Ackermann-type with Electronic Power Steering |
| Overall length | 2,035 mm |
|---|---|
| Overall width | 1,180 mm |
| Overall height | 1,160 mm |
| Seat height | 855 mm |
| Wheelbase | 1,240 mm |
| Minimum ground clearance | 245 mm |
| Min. turning radius | 3.2 m |
| Fuel tank capacity | 14 L |
| Oil tank capacity | 2.6 L |
| Front rack | 40 kg |
|---|---|
| Rear rack | 80 kg |